Wsparcie

Jest to bardzo ważny zabieg, polegający na wzbogaceniu  podłoża w substancje organiczne i sole mineralne. Jest to szczególnie ważne, jeśli zamierzamy założyć ogród na nieużytku, łące, lub innym terenie, który przez długie lata nie był uprawiany. Najlepiej zacząć od nawożenia organicznego, za pomocą np. obornika, kory, torfu czy kompostu. Zawierają one dużo próchnicy i niezwykle cennych kwasów humusowych, które wpływają na kwasowość i strukturę gleby. W przypadku kompostu należy upewnić się, że nie zawiera on nasion ani resztek chwastów porażonych przez choroby. Nawozy te najlepiej stosować jesienią, by straciły szkodliwe właściwości przez zimę.

Wyróżniamy także nawozy mineralne. Są to chemiczne produkty, które nie zawierają wszystkich składników jakie oferuje obornik. Te nawozy stosujemy przed sadzeniem roślin. Ich skład można dostosować do wymagań konkretnych roślin. Są tworzone w taki sposób, by nie trzeba było długo czekać na ich efekty. Trzeba jednak uważać, by ich nie przedawkować. Ich dawki można znaleźć na opakowaniach poszczególnych produktów.

Nawozy wapniowe pobierane są nie tylko przez rośliny, ale mają również wpływ na kwasowość gleby(obniżają ją).  Ich ilość zależy od pH gleby, dlatego koniecznie należy dokonać jej analizy. Nawozy te działają wolno, dlatego najlepiej zastosować je latem lub wczesną jesienią i dobrze wymieszać z glebą, na głębokość ok. 50cm. 

Witryna korzysta z plików Cookies.

Więcej na ten temat znajdziesz w Polityka Cookies