Wsparcie

NIEZBĘDNIK OGRODNIKA

Odpowiednie narzędzia ułatwiają prace przy rozmnażaniu roślin. Mogą nawet zadecydować o sukcesie bądź porażce całego przedsięwzięcia. Poświęćmy więc trochę czasu na skompletowanie potrzebnych rzeczy.

 

 

 

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że zgromadzenie wszystkich tych narzędzi jest kosztowne. To nieprawda. Po pierwsze, jeśli nie będziemy chcieli wypróbować każdej z omawianych w tej książce metod rozmnażania, nie będziemy potrzebować wszystkich narzędzi. Niezbędne okażą się tylko te, których musimy używać przy specyficznych czynnościach. Jeśli zaś chodzi o koszty, to noże, sekatory i taśmy sadownicze nie są drogie, szczególnie w porównaniu z cenami roślin.

Zdrowie i bezpieczeństwo

Ogrodnictwo to najzdrowsze hobby. Uprawa roślin jest nie tylko przyjemnością, ale też i relaksem. A na dodatek wiąże się z solidną porcją ćwiczeń fizycznych, co korzystnie wpływa na naszą kondycję i psychikę. Pamiętajmy jednak, że pewne czynności oraz narzędzia, których używamy, mogą być niebezpieczne.

Podczas rozmnażania roślin stale mamy pod ręką nóż albo sekator. Powinny zawsze być ostre.

Jeśli próbowalibyśmy odciąć coś tępym narzędziem, istnieje duże prawdopodobieństwo, że jego ostrze się ześlizgnie, łatwo się wtedy skaleczyć lub uszkodzić roślinę. Aby tego uniknąć, najlepiej ostrzyć narzędzia przed każdym użyciem.

Nawet jeżeli na ogół nie używamy w ogrodzie środków chemicznych, to powodzenie w rozmnażaniu roślin jest niekiedy uzależnione od zastosowania ukorzeniacza lub jakiegoś mocnego środka odkażającego. Często się zdarza, że musimy opryskać rośliny, aby ochronić je przed chorobą grzybową. Pamiętajmy, że wszystkie preparaty chemiczne należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt. Warto też zabezpieczyć twarz i ręce, gdy używamy tych środków.

 

 

 

 

 

Wyposażenie apteczki

Chociaż rozmnażanie roślin nie jest czynnością szczególnie trudną, bywa, że zaprószymy sobie oko lub się skaleczymy. Dlatego w pobliżu zawsze powinna być należycie zaopatrzona apteczka, a w niej:

 

Narzędzia

Oto najważniejsze narzędzia, których będziemy używać rozmnażając rośliny.

Do cięcia potrzeba sekatorów i noży. Te ostatnie przydadzą się też do szczepienia. Z kolei łopaty oraz widły do przesadzania i podziału roślin. Starajmy się w miarę naszych możliwości finansowych kupować narzędzia jak najlepszej jakości. Są trwałe i bardzo ułatwiają pracę.

 

Nóż ogrodniczy

okulizak

nóż do szczepienia

skalpel

nożyce

osełki do ostrzenia narzędzi

sekator

kołek do robienia otworów w ziemi

metalowy i plastikowy pikownik

sekator

widły o płaskich zębach

łopata

 

 

Sprzęt do rozmnażania

Na początku z pewnością nie będzie potrzebna każda z wymienionych tu rzeczy, ale z czasem okażą się przydatne. Kupujmy je stopniowo, wówczas unikniemy dużego jednorazowego wydatku.

Lampy

Aby rozmnażać rośliny w pomieszczeniu, potrzebujemy specjalnego oświetlenia.

Do wyboru mamy jarzeniówki lub lampy do doświetlania asymilacyjnego.

Maty podgrzewające

Wiele nasion kiełkuje tylko w cieple.

Jeśli tackę z nasionami postawimy w domu na parapecie, temperatura podłoża może nie być na tyle wysoka, aby zaczęły kiełkować. Przyda nam się wtedy mata podgrzewająca. Najlepiej z termostatem, abyśmy mogli regulować temperaturę.

Mnożarki

W wielu przypadkach, aby utrzymać odpowiednią wilgotność powietrza i podłoża, wystarczy plastikowa torebka, którą okryjemy doniczkę. Rośliny trudno ukorzeniające się lepiej jednak sadzonkować w specjalnych mnożarkach. Urządzenia te są wyposażone w automatyczne zraszacze, które zapewniają roślinom dostateczną wilgotność.

Rozsadnik

Nazywamy tak grządkę, na której wysiewamy nasiona bądź sadzimy te rośliny, które po jakimś czasie planujemy przesadzić w inne miejsce. Najlepiej, aby część rozsadnika znajdowała się w pełnym słońcu, reszta zaś w półcieniu, na przykład pod drzewami.

Zimne inspekty

To idealne miejsce na wysiew niektórych nasion bądź ukorzenienie sadzonek. Inspekty świetnie nadają się do hartowania sadzonek ukorzenionych w domu i w szklarni, zanim te trafią na rabaty.

Najlepiej wybrać inspekty z otworami wentylacyjnymi, które automatycznie się otwierają bądź zamykają, w zależności od temperatury na zewnątrz. Dzięki temu w Inspekcie zawsze będą panowały odpowiednie warunki.

Zimny inspekt ustawiamy w lekko ocienionym miejscu, aby słońce nie poparzyło delikatnych sadzonek. Dopiero gdy się ukorzenią i wzmocnią, możemy przenieść inspekt na lepiej oświetlone stanowisko.

Miniaturowa szklarnia

Gdy zabieramy się do rozmnażania roślin, marzymy zazwyczaj o prawdziwej szklarni. Niestety, nie wszyscy mogą sobie na nią pozwolić-to spory wydatek, a poza tym trzeba znaleźć dla niej miejsce w ogrodzie. Szklarnię można jednak zastąpić miniszklarenką, która zmieści się na tarasie lub balkonie.

W każdej szklarni, zarówno dużej, jak i miniaturowej, niezbędny jest termometr. Gdy temperatura wewnątrz jest zbyt wysoka, otwieramy szczeliny wentylacyjne lub drzwi szklarni, aby ją przewietrzyć. Pilnujemy też wilgotności powietrza - powinna być wysoka (taką lubią rośliny), ale nie za wysoka, bo sprzyja to rozwojowi chorób grzybowych. Jeśli powietrze w szklarni robi się suche, umieśćmy w niej miseczkę z wodą. Jeżeli natomiast wilgotność jest zbyt wysoka, wystarczy otworzyć drzwi i wilgotne powietrze wydostanie się na zewnątrz. Może się zdarzyć, że na zewnątrz także będzie wilgotno, na przykład po deszczu. Wtedy należy ustawić w otwartych drzwiach szklarni wentylator.

Szklarnia

Jeśli należymy do szczęśliwców, którzy mają prawdziwą szklarnię, przeznaczmy jedną lub dwie półki na pojemniki z rozmnażanymi roślinami. Jeśli nie lubią pełnego nasłonecznienia, można nad nimi rozwiesić jutowy worek. Zdejmiemy go w każdej chwili, gdy będzie taka potrzeba. Pamiętajmy, aby kontrolować warunki panujące w szklarni: światło, temperaturę i poziom dwutlenku węgla. Jeśli o wszystko zadbamy, rozmnażanie roślin będzie prawdziwą przyjemnością.

 

Poniżej: Szklarnia nie musi być duża, wystarczy taka, jak ta na zdjęciu.

Powyżej i po prawej: miniaturowa szklarnia może być wykonana z plastiku lub folii.

 

Witryna korzysta z plików Cookies.

Więcej na ten temat znajdziesz w Polityka Cookies