Wsparcie

Podział dorosłych roślin to jedna z łatwiejszych i bezpieczniejszych metod rozmnażania. Jeśli mamy do wyboru rozmnożyć roślinę przez podział albo w inny, bardziej ryzykowny sposób, wybierzmy podział. Jeżeli tylko zastosujemy się do podstawowych wskazówek, nie zmarnujemy rośliny i nasze wysiłki nie pójdą na marne.

Aby mieć więcej roślin w ogrodzie, możemy rozsadzić stare rozrośnięte kępy bylin. Pamiętajmy jednak, że dzielić można jedynie dorosłe egzemplarze. Czasem zabieg jest niezbędny, nawet gdy nie chcemy rozmnażać roślin. Większość roślin zielonych należy dzielić co kilka lat, gdyż wpływa to korzystnie na ich rozwój. W ten sposób można je także odmłodzić. Przystępujemy do dzielenia kęp, gdy tylko zauważymy następujące symptomy: Zamieranie środka rośliny. Jeśli kępy wielołodygowych roślin takich jak pysznogłówka (,Monarda spp.), czy aster {Aster spp.), są ładniejsze na zewnątrz niż w środku, to znak, że powinniśmy je podzielić.

Taki objaw jest nazywany wzrostem przez pączkowanie, ponieważ środek rośliny zamiera, a żyją tylko łodygi na obrzeżach.

Zahamowanie kwitnienia. Jeśli roślina ma dobre podłoże, a mimo to kwiaty są mniejsze niż powinny, to znak, że czas ją podzielić.

Słaby wzrost. Roślina posadzona jest w żyznym podłożu, ale wypuszcza na wiosnę mniej pędów niż zazwyczaj, ma też mniej liści u dołu.

Nadmierny rozrost. Niektóre rośliny są zdrowe i młode, ale wykazują nadzwyczajną ekspansywność. Rozrastają się poza wyznaczony im obszar, wkraczają na ścieżki i patio. Dzieląc, utrzymamy je „w ryzach”.

 

Witryna korzysta z plików Cookies.

Więcej na ten temat znajdziesz w Polityka Cookies