Wsparcie

Pobieranie sadzonek i pobudzanie ich, by wypuściły korzonki, to niekłopotliwa metoda rozmnażania roślin. Szczególnie polecana jest w przypadku delikatnych, tropikalnych roślin doniczkowych oraz w rozmnażaniu krzewów i pnączy. W większości przypadków nie tylko kończy się sukcesem, ale też gwarantuje, że nowa roślina będzie identyczna z tą, z której pobraliśmy sadzonkę.

Najważniejsze wskazówki

• Tylko sadzonki pobrane z roślin młodych i bujnie rosnących mają największe szanse na rozwój systemu korzeniowego. Jeśli chcemy pobrać sadzonkę ze starej rośliny, trzeba ją do tego przygotować rok wcześniej. Obcinamy stare pędy, pozostawiając tylko kilka zdrowych gałązek i przez rok starannie nawozimy i podlewamy roślinę. Wiosną powinna wypuścić nowe pędy.

• Zawsze pobieramy sadzonki tylko z jednorocznych przyrostów — nawet jeśli są to sadzonki zdrewniałe, które tniemy jesienią.

• Pędy na sadzonki tniemy wcześnie rano, kiedy mają jeszcze dużo wody. Wszystkie sadzonki (z wyjątkiem zdrewniałych) zanurzamy w wodzie albo zawijamy w mokry papier lub ręcznik i wkładamy do foliowej torebki.

• Sadzonki pobieramy wyłącznie ze zdrowych roślin, niezarażonych żadną chorobą. Taka z chorej rośliny zwykle się nie ukorzenia. Jeśli wiemy, że roślina porażona jest przez chorobę lub szkodniki, najpierw ją wyleczmy. Także jeżeli rośnie w niesprzyjających warunkach i ma wiotkie, bardzo długie i pozbawione liści przyrosty, nie będzie najlepszą rośliną mateczną. Kiepska kondycja sprawia, że jest ona bardziej podatna na choroby i szkodniki.

• Przed każdym cięciem dezynfekujemy nóż, przecierając ostrze szmatką nasączoną 10% roztworem wybielacza (1 część wybielacza na 9 części wody).

• Niektóre rośliny, na przykład bluszcz, mają na pędach zarówno młode liście, jak i stare. Sadzonkę pobieramy wyłącznie z przyrostu z młodymi liśćmi, gdyż jest on ciągle w okresie wzrostu.

• Wszystkie sadzonki, oprócz zdrewniałych, pobieramy wykonując ukośne cięcie, tak aby miazga (komórki,

Sadzonkę obcinamy bardzo ostrym nożem, dzięki temu nie uszkodzimy rośliny

z których rozwijają się korzenie) na jak największej przestrzeni stykała się z podłożem. Sadzonki zdrewniałe tniemy ukośnie na górze, a prosto na dole. Pomaga to łatwiej odróżnić górę i dół sadzonki.

• Zanim zaczniemy ciąć pędy, sprawdźmy z jakiego rodzaju sadzonek rozmnażamy daną roślinę.  

• Zawsze pobierzmy więcej sadzonek — nie mamy przecież gwarancji, że wszystkie wypuszczą korzenie. Pamiętajmy jednak, żeby nie ciąć za dużo, aby nie ucierpiała roślina mateczna.

Witryna korzysta z plików Cookies.

Więcej na ten temat znajdziesz w Polityka Cookies