Wsparcie

Ogród jako przestrzeń do mieszkania na świeżym powietrzu – oto współczesny trend , wiążący się ze wszystkimi wymogami, które stawia się także pokojowi w domu. Taki ogród jest ściśle powiązany z architekturą budynku, odgrodzony od otoczenia murem, gęstym płotem lub żywopłotem i panuje w nim atmosfera intymności. Często, zwłaszcza w mieście, ma się do dyspozycji jedynie niewielki kawałek gruntu. Znane elementy architektury krajobrazu takie jak żywopłoty, wygrabione żwirowe ścieżki lub inne przedmioty wyposażenia ogrodu są ze sobą zestawiane w nowy sposób, by tworzyła wyraźny kontrast z materiałami, których dotąd  nie używano w ogrodzie. Ważną rolę, tak jak w pokoju, odgrywają mocne kolory, które często wywołują określony nastrój. Oto kilka ich przykładowych zastosowań we spółczesnych ogrodach:  pokryty jaskrawożółtym tynkiem murek do siedzenia, otoczony betonowymi ścianami w kolorze terakoty dziedziniec, służące za przesłoną bladoliliowe szyby w murze, albo obłożone jaskrawoniebieskimi kafelkami nisze w budynku. 

Ogrody nowoczesne są wyrazem naszych czasów i mogą mieć różnorodny charakter. Nasuwają się tutaj takie przymiotniki jak: minimalistyczny, architektoniczny , formalny, kontrastowy, regularny uporządkowany, pełen napięcia, medytacyjny, artystowski, ale także pomysłowy, eksperymentalny, wesoły, ironiczny i różnokolorowy. Każdy ogród odzwierciedla – dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek – osobowość swojego właściciela. W porównaniu z innymi sztukami pięknymi sztuka ogrodowa jako jedyna nie jest statyczna, lecz idzie z czasem. Ogród stale się zmienia, z miesiąca na miesiąc, z roku na rok. Właśnie z tym szczególnie należy się liczyć w nowoczesnych ogrodach. Jednakże przy wszystkich artystycznych pretensjach na pierwszym planie znajduje się jedno, a mianowicie łatwość pielęgnacji. Każdy woli bowiem miło spędzić wieczór na tarasie, niż kosić trawę lub wyrywać chwasty. 

Dobrze przemyślany dobór bylin może znacznie ułatwić pielęgnację ogrodu, a oprócz tego podkreślić jego urodę zupełnie nowymi połączeniami kolorów, np. różowy- czerwony – pomarańczowy – liliowy albo biały – bladożółty – jasnoróżowy – brązowy. Jeszcze przed kilku laty takie zestawienia barw byłyby nie do pomyślenia. Ważnymi prekursorami były tutaj sztuki piękne, moda oraz florystyka. Jako antidotum na koszenie trawnika odkryto na nowo kwietną łąkę, która do tego ma wspaniale naturalny i romantyczny wygląd. Kontrastują z nim proste, rzeczowe, wyprodukowane przemysłowo materiały: 

-oszalowany, nieotynkowany mur

-fontanny ze stali szlachetnej

-półprzeźroczyste ściany z satynowanego szkła albo z luksferów

-asfaltowane ścieżki i kąciki do siedzenia

-posypane kolorowym grysem szklanym rabaty

-gabiony (druciane kosze), napełnione kamieniami, szklanymi odłamkami albo sprasowanymi gałęziami

-mozaika z płytek ceramicznych w basenie i na ścianach

-poręcze i stopnie schodów ze stali niskostopowej

-meble ogrodowe z pleksiglasu

W nowoczesnym ogrodzie zastosowanie znajdują także znane od dawna materiały pochodzenia naturalnego, np. drewniane deski albo kamienne płyty.

Powracającymi często formami są figury lub bryły geometryczne, choćby takie jak kwadrat, sześcian, kula, owal czy elipsa, które spotyka się w najróżniejszych wariantach. Oprócz tego w wielu, urządzonych w stylu nowoczesnym założeniach ogrodowych widzimy płynne faliste kompozycje albo surowe linie zygzakowate. Liczne zróżnicowane przykładu ukazują, że w kwestii projektowania współczesnych ogrodów nic nie ograniczy wyobraźni ich twórców. 

 

Typowe elementy: 

•Kształty i linie: czyste, proste albo figury geometryczny

•Ścieżki i miejsca do siedzenia: współczesne materiały np. beton, stal, grys szklany, ale także kamień i drewno

•Ogrodzenie: z betonu, płyt z tworzywa sztucznego, szkła, stali szlachetnej, gabiony

•Woda: baseny, oczka i osie wodne, kaskady i wodotryski

•Meble i wyposażenie: nowoczesne, proste meble z aluminium, sztucznego ratanu, tworzywa sztucznego, pleksiglasu, abstrakcyjne rzeźby

•Modne rośliny: raczej powściągliwe w wyrazie, nieliczne, ale świadomie wyszukane gatunki krzewów i bylin

•Pielęgnacja: bardzo różna zależnie od rodzaju szaty roślinnej

•Otoczenie: raczej miejskie, ale możliwa jest też w charakterze kontrastu – okolica podmiejska

•Ogólne wrażenie: ogród spokojny, o przejrzystej kompozycji, estetyczny, raczej w jednolitej kolorystyce, ale czasem także w niecodziennych barwach

U góry: Niebieskie kwiaty spajają wszystko w całość, zamknięty ogród w mieście, ze skręcającą osią wodną, rzędem ocieniających go drzew i wielkim tarasem wygląda jak oaza spokoju. 

U góry Oto jak może wyglądać ogrodowy salon: ściany i stopnie z białego betonu tworzą wnętrze, trawnik pełni rolę zielonego dywanu , umeblowanie stanowią stojące lampy i przeźroczyste leżaki z pleksiglasu. 

 

Po prawej: Niezwykłe pojemniki na rośliny ze stali niskostopowej tworzą pełną napięcia atmosferę. Mają lekki, futurystyczny wygląd i skupiają na sobie spojrzenia. 

 

Witryna korzysta z plików Cookies.

Więcej na ten temat znajdziesz w Polityka Cookies