Wsparcie

W sielskim otoczeniu i przy regionalnym stylu budownictwa nasuwa się projekt tradycyjnego ogrodu zwanego chłopskim, wiejskim lub rustykalnym. Dzięki pogodnemu wyglądowi i mieszaninie roślin ozdobnych i użytkowych ten rodzaj ogrodu wcale nie jest zagrożony wyginięciem/ Przeciwnie, w epoce modyfikowanych genetycznie, naszprycowanych środkami owadobójczymi i grzybobójczymi owoców i warzyw wszyscy marzymy o dojrzałych na słońcu pomidorach z własnej uprawy albo o jabłkach, gruszkach lub śliwkach z własnego drzewa.

Jednak przedtem należy się ostrzeżenie: ogród w stylu wiejskim wcale nie zalicza się do najłatwiejszych w pielęgnacji, lecz zależnie od swojej wielkości wymaga pełnego zaangażowania jednego lub kilku ogrodników. Jeżeli lubimy pracę w ogrodzie i traktujemy ją jak potrzebną rekompensatę za codzienne siedzenie przy biurku, taki ogród może zmienić się w prywatny raj. 

Ogród w stylu cottage jest angielską odmianą ogrodu przydomowego. O ile w tradycyjnych wiejskich ogrodach przydomowych spotyka się raczej popularne w danym regionie, wypróbowane gatunki krzewów i bylin, w ogrodzie w stylu cottage, który ostatnio stał się angielskim produktem eksportowym, spotykamy całą gamę najrozmaitszych odmian hodowlanych roślin bylinowych. Jeśli ktoś lubi eksperymentować z roślinami i czytać o nich książki, może spróbować zasadzić we własnym ogrodzie wiele roślin rosnących w łagodnym angielskim klimacie. 

Wspólnymi cechami wszystkich ogrodów w stylu wiejskim są: geometryczny i jasno podzielony, przejrzysty i praktyczny plan oraz zastosowanie prostych materiałów naturalnego pochodzenia. Co wcale nie wyklucza drewnianego, wykonanego z wielkim upodobaniem do szczegółu, płotu albo ścieżki z ułożonego w pracochłonne wzory klinkieru. Oprócz tego ogrody te są obsadzone typowymi dla nic roślinami takimi jak: róże, bukszpan, hortensje. Różnią się tylko różnorodnością gatunków roślin i ich doborem. 

Ogrody w stylu wiejskim zachęcają, by podczas przechadzki wszystko poczuć, wszystkiego powąchać i posmakować. Przy swoim bogactwie kwitnących roślin wybaczą nam ścinanie ich na bukiety. Planując nasadzenia, należy zatem zwrócić szczególną uwagę żeby w ogrodzie znalazły się zarówno kwitnące latem rośliny cebulowe, jak i odporne na przymrozki, jesienne byliny, które jak najdłużej kwitły. 

W zimie, dzięki prostoliniowym żywopłotom i strzyżonym obramowaniom rabat, struktury ogrodu wiejskiego stają się wyraźnie widoczne i nadają mu chorobliwy urok. Jest to najlepsza pora, by zaplanować nowy sezon ogrodniczy. Jeżeli pozwalają na to warunki otoczenia, należy ogród otworzyć na okolicę, żeby umożliwić dalekie widoki i połączyć jego  roślinność z otaczającą przyrodą. 

Elementy punktowe kompozycji ogrodu powinny mieć naturalny i raczej rustykalny charakter. Dotyczy to także mebli i sprzętów ogrodowych altanek, pawilonów, a także zaakcentowania dominujących punktów za pomocą ceramicznych naczyń czy rzeźb. Pozostawione w różnych miejscach – jakby przez zapomnienie – przedmioty użytkowe takie jak konewki, koszyki itp. dodatkowo ożywiają ogród. Jeżeli chodzi o oświetlenie ogrodu, to powinno być ono jak najbardziej dyskretne. Najlepiej będą w nim wyglądać pochodnie, świece w osłonach oraz lampy naftowe. 

Typowe elementy dla ogrodu wiejskiego:

•Kształty i linie: raczej prostoliniowe i geometryczne płaszczyzny

•Ścieżki i miejsca do siedzenia: z naturalnych materiałów, takich jak żwir, klinkier, kamień

•Ogrodzenie: płoty drewniane albo z kutego żelaza, rustykalne murki z kamienia naturalnego, strzyżone lub swobodnie rosnące żywopłoty

•Woda: w korytach służących za oczka wodne, z pomby „abisynka”, w postaci poidła dla ptaków

•Meble i mała architektura: proste, wykonane z surowego lub malowanego na zielono drewna albo z kutego żelaza, drewniana pergola lub altanka, szklarnia

•Drzewa i krzewy: drzewa owocowe, głóg pospolity i dwuszyjkowy, róże krzaczaste, hortensje, złotokap, bez lilak, jaśminowiec

•Żywopłoty: bukszpan, grab, buk

•Byliny: ostróżki, floksy, łubiny, orliki, złocienie, malwy, goździki, gipsówka, słoneczniki, piwonie, serduszka okazałe

•Rośliny cebulowe: żonkile, tulipany, szachownice cesarskie, przebiśniegi, krokusy

•Pielęgnacja: całoroczna, intensywna

•Wrażenie ogólne: ogród jest kolorowy, pogodny, swojski, roślinność na pierwszym planie

Po lewej: Typowy północnoniemiecki wiejski dom kryty strzechą tworzy tło dla różnokolorowej grządki z kwitnącymi bylinami, krzewami i jednorocznymi słonecznikami. 

 

U góry: Barwy kwiatów w tym ogrodzie doskonale harmonizują z kolorem fasady budynku w ich tle. 

 

Witryna korzysta z plików Cookies.

Więcej na ten temat znajdziesz w Polityka Cookies