Wsparcie

 

Piąty krok:

-Następnie dobieramy szatę roślinną, pod względem kolorystyki kwiatów, pokroju, ulistnienia czy ogólnego wyglądu. 

 -Kolorystyka może być pełna kontrastów albo utrzymana w jednej tonacji. Zależy ona od indywidualnego gustu i efektu jaki zamierzamy osiągnąć. 

 

-Należy pamiętać, że rośliny kwitną tylko przez pewien okres czasu, a powinno nam zależeć, by ogród wyglądał estetycznie przez cały rok. Dlatego właśnie należy zwracać uwagę na barwę liści, bujność czy wielkość roślin. 

 

 

Ogród bez roślin jest możliwą alternatywą, ale tylko w wyjątkowych wypadkach. Nie spełnia on jednak najistotniejszych wymogów stawianych ogrodowi. Dopiero rośliny wprowadzają do niego życie. Oferują niezwykłe bogactwo form i bart, rosną w różnym środowisku i wraz ze zmieniającymi się porami roku zmieniają wielokrotnie swój wygląd. Najpierw pojawiają się młode, zielone listki krzewów, następnie rozkwitają kwiaty, później dojrzewają różnokolorowe owoce, a jesienią liście przebarwiają się na rozmaite kolory. Nawet zimą, gdy liście opadną i wszystko przysypie śnieg, nagie gałęzie roztaczają swój fascynujący urok. 

Na dodatek w ciągu swego istnienia w ogrodzie rośliny często znacznie zmieniają swoje rozmiary i przez to tworzą w ogrodzie nowe przestrzenie. Mała wiśnia, posadzona z boku trawnika, po kilku latach zawładnie ogrodem, wyrastając na dostojne drzewo, rzucające rozległy cień. Rośliny jednak już od początku mogą spełniać w ogrodzie określone funkcje architektoniczne. 

Duży wybór najróżniejszych roślin, możliwość niezliczonych kombinacji, zmieniający się wraz z upływem czasu wygląd i wzrost sprawiają, że tworzenie kompozycji roślinnych jest najbardziej uroczą i kreatywną czynnością podczas projektowania ogrodu. 

Nie ma jednej recepty na właściwe zaplanowanie kompozycji roślinnej. Koncepcja harmonijnych nasadzeń wymaga dużego wyczucia i wiedzy botanicznej. Ponadto sadzenie roślin w ogrodzie w rzeczywistości nigdy się nie kończy. Przez całe swoje życie wymagają one pielęgnacji i uzupełnień. Dlatego nasadzanie roślin jest zadaniem, które zyskuj wciąż nowe aspekty i nigdy nie traci swojego uroku. 

 

 

Planowanie nasadzeń jest równoznaczne z komponowaniem muzyki lub układaniem choreografii: wymyślona muzyka lub taniec zmieniają się w obrębie ustalonych ram. W ogrodzie ten ton nadają pory roku. Przestrzeń ogrodu ze swoimi murkami, płotami, ścieżkami i powierzchniami tarasów tworzy tło zmieniających się w ciągu roku żywych obrazów. W którym momencie jaka roślinna będzie miała decydujące znaczenie i pojawi się w roli głównego aktora na scenie, przez którą roślinę zostanie zastąpiona i która roślina będzie nadawać ton całości – wszystko to wynika z koncepcji nasadzeń. W pełni możliwe jest kreowanie nastrojowych obrazów, zmieniających się wraz z upływem pór roku. Na przykład lekka, wesoła kompozycja wiosenna może powstać z białych i żółtych narcyzów, zielonożółtych kwiatów wilczomlecza, bialo-różowych serduszek i białych fiołków. Późnym latem ta sama rabatka jawi się raczej ciepło, leniwie i nieco dostojnie ze swoimi pomarańczowymi daliami, czerwono rdzawymi kwiatami dzielżanu i różnymi słonecznikami. Zróżnicowany rozwój roślin daje ogrodnikowi możliwość optymalnego wykorzystania działki. Często zdarza się, że dwie bardzo różne rośliny, posadzone na tym samym miejscu, doskonale się uzupełniają. 

Późną jesienią i zimą ogród istnieje dzięki zimozielonym roślinom, tworzącym jego szkielet. Krzewy i drzewa zrzucają liście, stwarzając w ogrodzie większą przejrzystość i otwartość. Kępy zwiędłych traw i bylin nadają mu szczególny urok przemijalności, która jest charakterystyczną cechą tej pory roku. Roślin te można spokojnie pozostawić aż do wiosny. Ogród obsadzony w znaczniej mierze zimozielonymi bylinami, krzewami i drzewami nie oddaje nastroju zmienności pór roku. 

Liście krzewów, drzew, bylin i traw zasługują na dużo większą uwagę, niż się im zwykle poświęca. Często sadzi się rośliny tylko ze względu na kwiaty i ich zapach. Kompozycje roślin tworzone są wyłącznie wg czasu kwitnienia i koloru kwiatów. Zapomina się przy tym, że kwiaty stanowią jedynie jeden aspekt roślinny. Niektóre rośliny kwitną bardzo krótko i już po kilku dniach tracą swoją wspaniałość. Warto wtedy zwrócić uwagę na liście, które przez wiele miesięcy określają wygląd rośliny, przy czym wykorzystanie różnorodnych pokrojów i kolorów ulistnienia jest ważnym elementem kształtowania ogrodu. 

 

Poszczególne fragmenty lub cały ogród zaprojektowane w oparciu o różniące się od siebie wielkością i kształtem liście są pełne uroku i emanują wielkim spokojem. W wypadku takich nasadzeń należy zwracać uwagę głównie na to, żeby komponować ze sobą podobne odcienie zieleni. Mieszanina jasnozielonych liście z ciemnozielonymi błyszczącymi, a może nawet z biało obrzeżonymi, i o różnym pokroju, nie pozwoli stworzyć harmonijnego obrazu całości. Na tym przykładzie widać, jak ważne jest żeby przy wyborze roślin zanotować sobie nie tylko czas ich kwitnienia i kolo kwiatów, lecz także kolor i kształt liści oraz jesienne przebarwienia. Podobnie czas gubienia liści ma wpływ na całość kompozycji i powinien być uwzględniony w koncepcji nasadzeń. 

Ostatnio modne są roślin o kolorowym ulistnieniu. Ciemnoczerwony intensywny kolor liści perukowca lub Żurawki u uzupełnia rabaty z kwitnącymi na czerwono orlikami, różami i czosnkiem ozdobnym. Złotożółte liście glediczii trójcieniowej lub trawy rozjaśnią nieco nawet najbardziej cieniste zakątki ogrodu. Do tego dochodzą rośliny o liściach biało obrzeżonych, szaroniebieskich albo biało-zielono-czerwono nakrapianych, tak jak u hortensji ‘Tricolor’

Przepięknym widokiem są także paczkujące krzewy i drzewa. Przykłądem jest przedstawciel pierysów (Piersi japonica ‘Forest Flame’) o ognistoczerwonych liściach oraz klon palmowy (Acer palmatum ‘Deshojo’) które wiosną pokrywają się ciemnoczerwonymi pąkami liści. 

 U dołu: Wilgotny zakątek ogrodu, obsadzony dobrze dobranymi roślinami, takimi jak rdest, naparstnica i niezapominajki wygląda jak skraj podmokłego zagajnika. 

U gory: W zimie żywopłoty i strzyżone kule podkreślają strukturę ogrodu.

Pośrodku: Wraz z nadejściem wiosny na bylinach, krzewach i drzewach pojawiają się pączki liści i kwiatów. Na pierwszym planie kwitnąca wczesna róża.

U dołu: Latem ogród prezentuje się w pełnej krasie. Bujne byliny i róże na wyścigi kwitną i rozsiewają zapachy, zachęcając do przechadzki po ogrodzie. 

U góry: Karmnik ościsty dokładnie okrywa ziemię tworząc miękki zielony dywan, pięknie kontrastujący z funkiami. 

Pośrodku: Kombinacja funkii, pluskwicy groniastej, epidemiom i paproci, które dzięki podobnym odcieniom zieleni tworzą harmonijną całość. 

 

Harmonia i kontrast.

Harmonia i kontrast.

Koncepcja nasadzeń opiera się często przede wszystkim na kompozycji barw kwiatów. To, czy będzie zaprojektowana skromnie i monochromatycznie, utrzymana  jednak tonacji czy kontrastowa, zależy od indywidualnych gustów, ogólnych warunków oraz zamierzonego efektu.  Kolory mają duży wpływ na efekt ogólny. Mogą mu nadać najróżniejszy wygląd – spokojny lub dramatyczny, przyjazny lub ponury, wyrafinowany lub prosty, romantyczny lub

Fascynacja kolorem

Fascynacja kolorem

Postrzeganie kolorów jest bardzo subiektywne. Komuś może podobać się połączenie różnych odcieni czerwonego z różem, kolorem pomarańczowym i fioletowym, inni uznają takie zestawienie za obrazę dobrego smaku.  Wpływ kolorów na ludzką psychikę fascynuje uczonych od stuleci. Do dzisiaj aktualna jest „teoria kolorów” Goethego i dokonany przez niego opis oddziaływań poszczególnych barw na ludzi. Ich oddziaływanie podlega wię

Plan nasadzeń

Plan nasadzeń

faza : zielony szkielet Każde dobre nasadzenie ma strukturę, rytm, i właściwe proporcji. Tylko świadome pogrupowanie roślin stwarza harmonijny obraz całości. Im jaśniejsza koncepcja , tym bardziej jednoznaczny i przekonujący jest ostateczny wynik. Planowanie nasadzeń zaczyna się od wyboru dużych, tworzących szkielet ogrodu roślin, które nadają ton całości i stanowią punkty widokowe oraz tło. Przy tym ustala się założenia charakteru ogrodu. Wszystkie kolejne roślin

Witryna korzysta z plików Cookies.

Więcej na ten temat znajdziesz w Polityka Cookies