Wsparcie

Szósty krok:

-Należy również wziąć pod uwagę element techniczny w ogrodzie. 

-System nawadniający powinien być dopasowany do konkretnych wymagań roślin. 

 

-Oświetlenie powinno rozjaśniać otoczenie domu, warto by było sterowane czujnikiem ruchu. Ważne jest również oświetlenie dekoracyjne, podkreślające dany fragment ogrodu i tworzące nastrój. 

 

 

Mimo, że o wyglądzie ogrodu i jego klimacie decydują w głównej mierze rośliny i materiały użyte do jego zagospodarowania, projektując swój ogród, warto zastanowić się nad zastosowaniem pewnych rozwiązań technicznych.  Dobrze zaplanowane urządzenia techniczne w ogrodzie nie tylko ułatwią jego pielęgnację i utrzymanie, lecz pozwolą zaoszczędzić czas i pieniądze.  

Wiele urządzeń technicznych trudno zainstalować w urządzonym wcześniej ogrodzie, a to z powodu konieczności przeprowadzenia instalacji podziemnych, co skutkuje naruszeniem i uszkodzenia ścieżek, tarasów oraz roślin. Dlatego optymalnym rozwiązaniem jest planowanie ogrodu wraz z potrzebnymi urządzeniami technicznymi. Na etapie planowania możemy swobodnie decydować, skąd będziemy brać wodę, światło, gdzie w domu znajdzie się gniazdko czy włącznik i czy  do podlewania ogrodu  będziemy używać wody z kranu, studni czy też deszczówki zgromadzonej w cysternie. Gdy dom jest już otynkowany i wytapetowany, zakładanie w nim dodatkowej instalacji wiąże się z dużymi niedogodnościami. Dlatego przynajmniej wszelkie przewody, które będą w przyszłości potrzebne w ogrodzie, powinny być zaplanowane równoczesne z domem – nawet gdyby miały być wykorzystane dopiero za kilka lat. 

Wszelkie urządzenia techniczne w ogrodzie powinny być jak najmniej widoczne. Praktycznym rozwiązaniem jest zatem posiadanie w ogrodzie kilku źródeł wody. Jeżeli znajdują się one w strategicznych miejscach, ułatwiają znacznie nawadnianie ogrodu. Krótkim wężem ogrodowym łatwiej się manewruje i nie niszczy on zbytnio grządek.  Z perspektywy czasu łatwe i wygodne nawadnianie można również rozpoznać po wyglądzie ogrodu, gdyż regularnie podlewane rośliny dobrze  się rozwijają. Jednak nie trzeba instalować w każdym miejscu rury z kranem ani też nie każde źródło wody musi być na siłę stylizowane na ozdobę, ponieważ odwraca to uwagę od własnej atmosfery ogrodu. 

To samo odnosi się do oświetlenia ogrodu. Tutaj głównie chodzi o oddziaływanie światła w ciemności, o efekty i powstający nastrój, a mniej już o światło samo w sobie. „Niewidzialność” techniki jest szczególnie ważna przy stawach, strumieniach, fontannach, źródełkach lub oczkach wodnych. Widoczny filtr lub głośna pompa zakłócają każdą idyllę.

 

U dołu: Podziemne miejsca czerpania wody ułatwiają nawadnianie ogrodu i są prawie niewidoczne. Dlatego można je bez problemu zintegrować z ogrodem.  

 

Witryna korzysta z plików Cookies.

Więcej na ten temat znajdziesz w Polityka Cookies