Wsparcie

Odchwaszczanie dzielimy na mechaniczne i chemiczne.

Mechaniczne – czyli odchwaszczanie za pomocą pazurków, grac, haczek.

Siewki chwastów jednorocznych i wieloletnich zwalczamy, gdy tylko zauważymy, że wykiełkowały, kiedy jeszcze są słabo ukorzenione i wystarczy delikatne powierzchniowe hakowanie. W przypadku starszych należy  usunąć ich całe korzenie, ponieważ nawet z ich kawałka, może wyrosnąć nowy chwast. Warto zapamiętać, by wykonywać te zabiegi w słoneczny dzień, ponieważ wysusza to pozostałe rośliny, których nie usunęliśmy wystarczająco dobrze. Zabiegi te trzeba powtarzać, ponieważ w krótkim czasie, szczególnie po deszczu, mogą pojawić się nowe siewki.

Chemiczne – czyli odchwaszczanie za pomocą środków chemicznych – herbicydów. Stosuje się je na bardzo zachwaszczone gleby, kiedy metody mechaniczne nie „zdają egzaminu”. Na rynku funkcjonuje mnóstwo różnych środków, które są coraz bezpieczniejsze dla środowiska, a zwalczają chwasty. Przy stosowaniu ich należy jednak pamiętać, by zachować wszelkie środki ostrożności.

Przy używaniu herbicydów warto pamiętać, by pogoda była odpowiednia. Deszcz i wiatr nie są sprzyjającymi warunkami, ponieważ chemikalia mogą nam spłynąć, lub przedostać się do innych roślin, których nie chcemy niszczyć. 

Herbicydy totalne, czyli takie, które niszczą każdy rodzaj rośliny jest dobry na chwasty wieloletnie. Takie zabieg wykonuje się wczesną jesienią, aby środek zdążył wniknąć poprzez liście do kłączy i korzeni Gdy zauważymy, że rośliny całkowicie zżółkły lub zrudziały, należy wówczas zaorać lub przekopać opryskaną powierzchnię i zostawić na zimę. Wiosną usuwamy wszelkie pozostałości.

Trzeba również dodać, że herbicydy nie niszczą nasion, tylko rozwinięte rośliny!

Warto również pomyśleć o zainstalowaniu folii, i zasypaniu jej np. korą. Folię taką należy rozkładać na wyrównanej wcześniej powierzchni, przyszpilając ją, by nie odstawała.

Witryna korzysta z plików Cookies.

Więcej na ten temat znajdziesz w Polityka Cookies