Wsparcie

Jak zaprojektować trawnik

Trawnik jest kolorystycznym tłem dla innych roślin i dlatego nie powinien być lokalizowany w miejscach trudno dostępnych lub niewidocznych.

Po podjęciu decyzji o wysianiu trawnika oraz określeniu jego rodzaju i funkcji w ogrodzie pora ustalić jego wielkość i kształt.  Częstym błędem jest traktowanie go jako wypełniacza między posadzonymi drzewami i krzewami – od samego początku powinniśmy go traktować jako tę najważniejszą roślinę (raczej zespół roślin) w ogrodzie.  Aby nie wciskać trawnika między rośliny, zaprojektujmy go w centralnym miejscu ogrodu i ukształtujmy jego brzegi nieregularnie faliście, ale jednocześnie w miarę prosto. Taki kształt nadaje całej kompozycji spokojną formę, a barwa wzmacnia ten efekt. Miejsca między krzewami, zbyt wąskie i małe, by je obsiać trawą, wypełnijmy korą sosnową lub obsadźmy bylinami zadarniającymi. Jeśli nie wiemy, jak to zrobić, by potem rośliny w siebie nie wrastały, poradźmy się architekta krajobrazu. Wsiewanie traw między krzewy wymaga potem uciążliwego koszenia tych obszarów i naraża na uszkodzenia rośliny lub nawet kosiarkę. Trawnika nie powinno się też projektować pod okapami budynków, bo nie może on wtedy liczyć na wodę z naturalnych opadów, oraz tuż przy ścianach, ponieważ trawnik w takim miejscu będzie się nagrzewał i przesychał, kumulując ciepło odbite od ściany. Trawy nie powinno tez być w miejscach narażonych na stałe, intensywne deptanie, np. w wąskich przejściach w ogrodzie – gleba będzie bardzo ubita i trawa nie będzie dobrze rosła.

Trawnik powinien mieć kształt łatwy do koszenia. Pamiętajmy o tym, bo tę czynność przyjdzie nam wykonywać 20-30 razy w sezonie, rok po roku.

Kształt trawnika określają także wysokie budowle i duże drzewa. Nie planujmy go pod dużymi drzewami z dwóch podwodów. Po pierwsze, drzewo tworzy cień i trawa słabo rośnie, po drugie – większość drzew, a szczególnie lipy, klony, buki, graby, wierzby, topole i orzechy włoskie, ma płytkie i rozłożyste korzenie, które konkurują z drobnymi i płytkimi korzeniami traw, wygrywając walkę o wodę, składniki pokarmowe i miejsce.

Wyraźne i niezbyt skomplikowane granice trawnika ułatwiają koszenie.

 

Przykładowy plan trawnika przydomowego

Trawnik zwykle zajmuje 60-70% powierzchni przeznaczonej zieleń. Rysując plan, nadajemy trawnikowi możliwie najprostszy, o łagodnie zaokrąglonych brzegach, bez wąskich przejść utrudniających koszenie.

 

Trawnik lepiej będzie rósł pod koronami dębów i sosen, których korzenie są nieliczne i głębokie, a korony podniesione. Trawę można siać pod młodymi drzewami, których korony nie dają jeszcze głębokiego zacienienia, ale z biegiem czasu darń będzie coraz słabsza i powinniśmy sukcesywnie ją zastępować innymi roślinami lub ściółkować teren korą. Wymienione elementy ogrodu – grupy krzewów, bylin i duże drzewa – określają kształt trawnika.

Trawnik powinien być tak wkomponowany w ogród, by jego kształt i usytuowanie sugerowały, że można na niego wchodzić z każdej strony. Jeśli jasno określimy wejścia, to trawa w tych miejscach będzie bardziej wydeptana i zacznie się odróżniać od pozostałej płaszczyzny. Nie należy też przywidywać przechodzenia przez trawnik w tych samych miejscach, lepiej wtedy zaprojektować ścieżkę.

Obrzeże trawnika powinno być wyraźnie zaznaczone. Korzenie traw rosną rozłogowo i z czasem trawnik rozprzestrzenia się, wrastając w rabaty z krzewami i bylinami. Aby tego uniknąć, należy ograniczyć rozrost darni pasem izolującym od rabat.

Wzdłuż ścian, murków i innych elementów, przy których trudno jest pracować kosiarką, należy zostawić wąski pas bez trawy. Może to być ubity żwir, opaska z klinkierowych cegieł albo impregnowana drewniana lub plastikowa listwa wkopana równo z glebą, aby nie uszkadzać kosiarki. Nie powinno się używać łatwo przemieszczających się małych kamyków, ponieważ mogą niszczyć noże tnące. Ścieżki towarzyszące trawnikowi lub poukładane na nim płyty powinny być posadowione odrobinę wyżej niż powierzchnia trawnika ze względu na podnoszenie się darni wskutek użytkowania.

Estetyczne i praktyczne obramowanie.

Jeśli nie założymy obramowania, co roku będziemy musieli obcinać brzegi trawnika.

Wielkość trawnika musimy dopasować do naszych możliwości pielęgnacyjnych. Często w ogrodach można zaobserwować stopniowe ograniczanie powierzchni trawnika na rzecz roślin nowo dosadzanych lub rozrastających się.

Biorąc pod uwagę lokalizację trawnika oraz intensywność jego użytkowania, musimy dobrać odpowiednią mieszankę nasion, by w wyznaczonym miejscu trawa intensywnie rosła. Obserwujemy, jak długo jest nasłonecznione miejsce zaplanowane pod trawnik, by określić, czy wymaga zastosowania klastycznych nasion traw, czy przeznaczonych na stanowiska lekko zacienione.

Nie należy zakładać trawników ozdobnych:

Zdrowy i wypielęgnowany trawnik ma jednolitą, ciemnozieloną barwę.

Witryna korzysta z plików Cookies.

Więcej na ten temat znajdziesz w Polityka Cookies