Wsparcie

Na zakończenie projektowania plan jest uzupełniany pojedynczymi elementami, które umiejscawia się w szczególnych punktach ogrodu. Nadają one ogrodowi indywidualny wyraz i dopełniają obrazu całości. Obiekty te powinny wpisywać się w ogólną koncepcję ogrodu albo przeciwnie – mogą świadomie z nią kontrastować, Alen nie mogą być jej zupełnym przeciwieństwem. Jeżeli jednak stwierdzamy, że jakiś ulubiony przedmiot, który koniecznie miał się znaleźć w ogrodzie, nie pasuje do wypracowanej koncepcji, należy przejrzeć cały projekt punkt po punkcie i ewentualnie nanieść pewne zmiany. Największą zaletą urządzania ogrodu według projektu jest właśnie to, że wszystko można tyle razy zmieniać i planować od nowa, dopóki nie powstanie projekt, który spełnia wszelkie wymagania i oczekiwania. 

Obiekty służące zabawie i rekreacji są w ogrodach nieodzowne. Chęć ich posiadania nie ogranicza się do pewnej grupy wiekowej, lecz dotyczy wszystkich pokoleń. Wysoka, smukła huśtawka może nawet romantycznie opleciona pnącą różą, nie tylko jest ozdobą ogrodu, lecz także zachęca do relaksu i marzeń. Blat do gry w tenisa stołowego, tarcza do strzelania z łuku, dołek do golfa, albo kosz do koszykówki – wszystkie te rzeczy służą naszemu zdrowiu i dostarczają nam rozrywki. 

Dla zwierząt domowych także można zaplanować odpowiednie miejsce w ogrodzie. Od królikarni czy kurnika z wybiegiem po wolierę egzotycznych ptaków albo kręgowców, od stawu dla karpi koi po terrarium pod gołym niebem dl żółwi – w przydomowych ogrodach spotyka się najbardziej dziwne zwierzęta, które radują swoich właścicieli. 

Projekt: Nasz przykładowy ogród otrzymuje teraz ostatni szlif. Powstały projekt uzupełniają: basen, fontanna na tarasie, posąg na tle żywopłotu, domek na narzędzia ogrodnicze i doniczki a także rośliny w pojemnikach, meble ogrodowe i pergola. 

Rośliny soliterowe.

Pojedyncze drzewa, wielkie krzewy, dostojne trawy i pokaźnych rozmiarów byliny zaliczają się do najbardziej charakterystycznych elementów kompozycji ogrodowych. Rośliny te stanowią tzw dominanty. Przy projektowaniu należy sprawdzić, czy temu celowi mogą służyć istniejące rośliny albo czy trzeba zaplanować nowe. Jeżeli na przykład w tylnej części ogrodu rośnie ogromny oczar wirginijski gęsto otoczony mniej atrakcyjnymi krzewami, można go odsłonić. Od listopada przez cała zimę kwitnący na złotożółto krzew w magiczny sposób będzie przyciągał nasze spojrzenia. Większy, luźno zbudowany krzak zasadzony bezpośrednio między tarasem i płaszczyzną trawnika , może stanowić wizualną przegrodę i przez to nadawać ogrodowi głębię. 

Jeżeli chce się zacienić jakiś fragment ogrodu albo całkowicie go zasłonić przed niepożądanymi spojrzeniami, można do tego celu wykorzystać drzewo lub duży krzew. Gdy na przykład zaplanowany w tylnej części ogrodu kącik wypoczynkowy jest widoczny z okna na piętrze domu sąsiada, na tej osi widokowej można zasadzić na podwyższonej rabacie drzewo sumaka octowego, którego rozłożysta korona zasłoni ten fragment ogrodu i zarazem zapewni nam większą intymność. Ponieważ w zimie kącik wypoczynkowy nie jest wykorzystywany, nie trzeba tam sadzić roślin zimozielonych.  Przy wyborze roślin przede wszystkim należy zastanowić się nad ich maksymalną wielkością, charakterem i efektem, jaki chcemy dzięki nim osiągnąć. Według tych kryteriów sporządza się listę roślin i w ramach planu nasadzeń wybiera się z nich te, które najlepiej nadają się do naszego projektu. 

U góry: W wyrośniętym stadium korona głogu doskonale zasłania widok na dom sąsiada. 

Pośrodku: Wiąż holenderski na północnej fasadzie wygląda jakby ozłociły go promienie słońca.

U dołu: Osiągająca 2,50 m wysokości bokkonia sercowata ze swoimi atrakcyjnymi liśćmi doskonale wygląda w ogrodzie w stylu śródziemnomorskim jako roślina soliterowa. 

Pergole, altany i pawilony ogrodowe.

Jeżeli chcemy, aby w ogrodzie można było posiedzieć w osłoniętym od słońca i deszczu miejscu i dodatkowo stworzyć atrakcyjny punkt widokowy, dobrze jest urządzić kącik do siedzenia w cieniu obrośniętej pnączami pergoli, w otwartej altanie albo w pawilonie ogrodowym.

Najprostszym i wymagającym najmniejszych nakładów rozwiązaniem jest pergola. Ten element małej architektury może być wykonany z drewna, kutego żelaza, cynku, stali corten lub szlachetnej. Do ogrodu śródziemnomorskiego jako podpory nadają się wysmukłe kamienne stele, na których kładzie się w poprzeczne drewniane belki. Wszelkie pergole albo łuki na pnącza są konstrukcjami otwartymi, dostarczają wprawdzie cienia, ale nie chronią przed opadami. 

Jeżeli chcemy mieć miejsca do siedzenia pod dachem, idealnym rozwiązaniem jest altana. W razie niespodziewanego deszczu można w niej spokojnie spędzić resztę wieczoru i rozkoszować się jego niezwykłą atmosferą. Wielkość altany jest uzależniona od sposobu jej użytkowania i powinna być proporcjonalna do całości ogrodu. 

Pawilon ogrodowy jest optymalnym rozwiązaniem, gdy także w zimie chcemy korzystać z miejsca do siedzenia w ogrodzie, albo szukamy odosobnionego zakątka, w którym można spokojnie wypocząć i zebrać myśli. Zależnie od wielkości pomieszczenie to może służyć za miejsce do odpoczynku i czytania, atelier, pokój do muzykowania albo gdy do stolika zasiądą namiętni palacze, pokój do gry w karty. W razie potrzeby w pawilonie mogą przenocować goście. Jeśli do jego budowy użyje się szklanych tafli, będzie wyglądał jak ogród zimowy lub cieplarnia. Ostatnio najmodniejsze są pawilony w postaci sauny, które przede wszystkim w zimie zachęcają, by się w nich wypocić. 

Po lewej: Łuk z kutego żelaza rozpięty z przodu kącika wypoczynkowego razem z drugim łukiem na końcu ścieżki wyglądają prawie jak arkady. 

Po lewej: Czerwona barwa ścian sprawia, że japońska herbaciarnia dominuje w tym zakątku ogrodu.

Po prawej: Ustronne miejsce do odpoczynku i marzeń: domek na drzewie wygląda romantycznie i baśniowo.

 

Rzeźby. 

W każdej przestrzeni ogrodu jest dosyć miejsca dla dzieł sztuki rzeźbiarskiej. Przyciągają one spojrzenia, stwarzają akcenty i odwracają uwagę od mniej atrakcyjnych miejsc w ogrodzie. W szczególny sposób podkreślają jego charakter. Jeżeli na początkowym etapie projektowania wiadomo już, że określona rzeźba powinna być wkomponowana w ogród, można znaleźć dla niej odpowiednie miejsce i otoczenie, dzięki któremu zostanie ona w optymalny sposób wyeksponowana. W tym wypadku „optymalny” znaczy, że między rzeźbą a ogólną kompozycją ogrodu oraz szatą roślinną zostaną zachowane proporcje i że nie zdominuje ona reszty ogrodu. Odwrotna sytuacja jest również możliwa; w projekcie zaznacza się jedno lub kilka miejsc na rzeźby i z czasem znajduje się dla nich odpowiednie obiekty, albo nawet samodzielnie się je wykonuje. W ten sposób ogród może zmienić się w prywatną galerię sztuki. Rzeźba może być abstrakcyjna lub naturalistyczna, nowoczesna albo klasyczna, rzucająca się w oczy lub minimalistyczna, połyskująca lub matowa, w kiczowatych kolorach albo archaiczna, ludowa lub techniczna, poważna lub dowcipna.

Właściciel sam decyduje, jaki rodzaj rzeźby pasuje do niego i do ogrodu. Wybierając obiekty sztuki rzeźbiarskiej do ogrodu, należy zwrócić uwagę, czy są one odporne na warunki pogodowe takie jak deszcz i mróz; czy ich barwa i materiał, z którego zostały wykonane, pasują do ogrodu; czy podkreślają  jego charakter i nie zakłócają panującego w nim ładu? Odradzam bezładne gromadzenie rzeźb, ponieważ w ten sposób osiąga się negatywny efekt. 

Zależnie od sytuacji, otoczenia i pożądanego efektu rzeźba może być umieszczona pośrodku powierzchni o geometrycznym kształcie, na końcu osi widokowej albo jako akcent wizualny może się lekko wychylać z roślinności. Może ona podkreślać wybrany charakter ogrodu albo z nim świadomie i celowo kontrastować. Szczególny efekt daje ustawienie naprzeciwko rzeźby lustra, które ją zwielokrotni. 

Nowoczesna – siła i ruch promieniują z tej nowoczesnej rzeźby ze stali corten, która wspaniale kontrastuje z rosnącą bujnie łąką. Wygląda to prawie tak, jakby rzeźba ta zawsze tam była. Podobnych do tego dzieł sztuki nie kupuje się w markecie budowlanym, lecz za pośrednictwem specjalnych domów wysyłkowych lub bezpośrednio od artysty. 

Filigranowe – te sprawiają wrażenie ruchomych obiektów, przypominają ogromne kwiatostany i wyglądają, jakby wyciągały się w kierunku słońca. Zależnie od położenia słońca rzucają one interesujące cienie na trawnik i sprawiają, że polanka wygląda jak scena teatralna. 

Różnokolorowa – posąg kobiety dumnie króluje w ogrodowym zakątku. Pokrytą błyszczącą, srebrzysto-błękitną mozaiką postać otacza roślinność o srebrzystym ulistnieniu. 

Wyrazista – ta pełna wyrazu, promieniująca spokojem i zmysłowością rzeźba ze steatytu wygląda jak chronofotografia i przyciąga spojrzenia zwiedzających ogród. 

Archaiczne – rzeźbione w drewnie, ciemne, tajemnicze i mistyczne postaci jak z odległej cywilizacji świetnie pasują do cienistego zakątka ogrodu. Jeszcze lepiej zaprezentują się w egzotycznym ogrodzie z palmami, bambusami, bujnymi bylinami o wielkich liściach.

 

Stoły, ławki i krzesła.

 Dla każdego stylu można dopasować odpowiednie meble. Do usytuowanego w wiejskim otoczeniu ogrodu z żywopłotami z bukszpanu, rabatami kwitnących bylin i krzewami owocowymi kupuje się inne meble niż do nowocześnie urządzonego miejskiego ogródka na tyłach domu szeregowego. Jeżeli zdecydowaliśmy się na projekt ogrodu utrzymany w jednolitej kolorystyce, na przykład w kolorze niebieskim, meble powinny tę koncepcję jeszcze podkreślać. 

Dopiero stylowo umeblowany ogród rozwija pełnię swojego wyrazu. Meble w ogrodzie zachęcają do przebywania w nim i umożliwiają wygodne spędzanie czasu na wolnym powietrzu. Przy tym nie jest tak ważne, na czym usiądziemy podczas przechadzki po ogrodzie; na kamieniu nad stawem, na prostej drewnianej ławce w cieniu czy na dizajnerskiej sofie z tworzywa sztucznego. Istotne jest, by z tego miejsca roztaczał się widok, który zachęca, by się tam na chwilę zatrzymać, oraz żeby każdy mebel w optymalny osób pasował do ogrodu. 

Właściwie dobrane meble w znaczący sposób przyczyniają się do stworzenia określonej atmosfery w ogrodzie. Ogrodowi z przewagą szaro listnej roślinności, z kilkoma krzewami róż i dużą płaszczyzną wysypaną żółtawym żwirem morski kosz plażowy nadaje nieco skandynawski wygląd; z prostymi nowoczesnymi meblami i czerwonym parasolem plażowym to miejsce wygląda zupełnie inaczej. Przy wyborze koloru i materiału, z którego są wykonane meble, względnie tkanin na poduszkach, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy pasują one do materiałów w mieszkaniu i ogrodzie, do kolorów kwiatów na rabatach i do aranżacji wnętrza domu. 

Przed zakupem mebli należy zastanowić się nad wymogami, które im stawiamy, i odpowiedzieć sobie na szereg pytań:

-Jakiego rodzaju mebli ogrodowych potrzebujemy?

-Jak duże jest miejsce, którym dysponujemy  i  w jaki sposób chcemy je użytkować?

-Czy meble pozostaną w ogrodzie przez cały rok, czy tylko w sezonie letnim?

-Czy w zimie trzeba je przechowywać, jeżeli tak, to gdzie?

-Czy meble mają być przytulne i wygodne, czy raczej proste i funkcjonalne?

-Ile osób powinno się mieścić przy postawionym na tarasie stole? Czy stół powinien się rozkładać?

-Czy meble wraz z poduszkami mają stanowić w ogrodzie barwy akcent, czy raczej powinny dyskretnie zintegrować się ze swoim otoczeniem?

-Czy chcielibyście odpoczywać na bujanych meblach, takich jak wiszący hamak, wisząca ława lub fotel na biegunach?

-Jakiego rodzaju osłony w przeciwsłonecznej potrzebujemy w kąciku do wypoczynku; przenośnego parasola czy zamontowanej na stałe markizy? 

-Ile roślin pojemnikowych chcemy ustawić na tarasie albo jako obramowanie dekoracyjnej ławeczki w ogrodzie?

-Czy meble mają być przede wszystkim dekoracyjne, czy powinny raczej podkreślać styl ogrodu i zachęcać do odpoczynku?

-Ile mają kosztować meble ogrodowe? Czy mają być one doskonałej jakości i długotrwałe, czy są przewidziane po pewnym czasie do wymiany?

 

 U góry: Proste, nowoczesne wzornictwo mebli – tutaj są to leżanki ustawione na tarasie dachowym wieżowca – doskonale pasuje do stylu całego budynku. 

U góry: Kącik do siedzenia w klasycznym ogrodowym otoczeniu: meble z drewna tekowego mają lekki wygląd i mogą stać w ogrodzie przez cały rok.

Pośrodku: Wszystkie meble w tym nowoczesnym ogrodzie doskonale do siebie pasują.

U dołu: Hamak zawieszony w cieniu drzew jest idealnym miejscem na popołudniową drzemkę. 

 

 

Witryna korzysta z plików Cookies.

Więcej na ten temat znajdziesz w Polityka Cookies