Wsparcie

Wiele osób uważa, że ogród musi składać się z organicznie falistych kształtów i miękkich linii, ponieważ jest on w największym stopniu kształtowany przez przyrodę. Jednak projekt, który opiera się na geometrycznej figurze koła, w dużej mierze także wygląda na architektoniczną stylizację. 

Koło jest zamkniętą linią okręgu powierzchnią z punktem środkowym. Jest to jedyna dwuwymiarowa figura, którą można symetrycznie dzielić na dowolną ilość razy. Fakt ten potwierdza przypuszczenie, że koło może mieć różnorodne zastosowanie do projektowania ogrodu. W wielu kulturach jest ono symbolem życia. Ogród, w którym koło jest centralnym elementem, ma wynikającą z tego kształtu energię i wyraz. Nie jest jednak łatwo znaleźć dopasowaną do działki średnicę koła i położenie jego środka. Jeżeli chce się wkomponować dom w ten projekt ogrodu, środek koła będzie leżał tak blisko budynku, że część linii okręgu będzie niewidoczna. 

Koła mogą graniczyć ze sobą, przecinać się albo podzielone na sektory rozchodzić się gwiaździście w ogród. Półkoliste powierzchnie w postaci oczek wodnych lub podestów do siedzenia także dają się dobrze wkomponowywać w ogród. Ich prosta linia zamykająca dobrze pasuje do najczęściej prostych linii granicznych działki. Zależnie od ułożenia kół może powstać statyczna, spokojna, prawie medytacyjna przestrzeń albo przeciwnie, bardzo dynamiczna i ruchoma. 

Jeżeli w mały kwadratowy dziedziniec wewnętrzny jest wpisana lista powierzchnia będąca miejscem zabaw i domowych przyjęć -  a czasem służy ona za suszarnię bielizny- na powierzchniach poza kołem jest jeszcze dosyć miejsca na rośliny. Taki dziedziniec ogrodowy jest funkcjonalny, przejrzysty i jako czysta forma widoczny także z góry. Zależnie od warunków lokalowych oraz doboru materiałów i roślin można osiągnąć różnorodny efekt. Jeżeli patio jest zacienione, obsadzone paprociami i wielkoliściastymi bylinami, wygląda chłodno i spokojne, a także sprawia wrażenie lasu. Gdy mamy natomiast do czynienia ze słoneczną płaszczyzną z mnóstwem barwnie kwitnących krzewów i bylin, takie patio promieniuje życiem i radością. Oprócz tego możliwych jest wiele dalszych wariantów. Do szkicowania na planie ogrodu kół, promieni, wycinków kół płynnych linii potrzebne są cyrkiel i krzywik, dzięki którym bieg linii nie będzie wyglądał zbyt niespokojnie. 

 

Podstawowa reguła feng shui mówi, że równowaga między formami twardymi, prostymi a miękkimi i płynnymi ma na ludzi pozytywny wpływ. Łagodnie wijące się ścieżki sprowadzają energię do domu i do jego mieszkańców a oczko wodne lub staw z zaokrąglonym kształcie wróży szczęście i bogactwo. Jednakże i w tym wypadku obowiązuje zasada zachowania proporcji, ponieważ zbyt duży zbiornik wodny – mówiąc językiem symboli – wyciąga z domu energię i przynosi nieszczęście. 

Projekt: Falujące linie i koliste płaszczyzny nadają temu szkicowi ogrodu lekki, radosny wyraz. Kompozycja wygląda dynamicznie i swobodnie. Pewien spokój nadają się jednostajna płaszczyzna trawnika, nawierzchnia z kostki brukowej albo lustro wody w basenie oraz utrzymana w jednej tonacji kolorystycznej roślinność.

Po lewej: Podstawę projektu tego nowoczesnego ogrodu stanowią płynne linie ułożonych obok siebie promieni koła. 

 

U dołu: Ósemka, symbol nieskończoności, jest zbudowana z zamkniętej, wyginającej się linii. 

 

Witryna korzysta z plików Cookies.

Więcej na ten temat znajdziesz w Polityka Cookies