Wsparcie

 

Trzeci krok:

-Warto zastanowić się czy nasz ogród będzie w jakimś konkretnym stylu:

*Ogród azjatycki, czyli oaza spokoju, wyróżnia go przemyślana w najdrobniejszych szczegółach kompozycja ze skał i roślin. 

*Ogród śródziemnomorski, czyli swobodny styl, charakterystyczny dla południa Europy. 

*Ogród formalny, o regularnej budowie, często wykorzystywane są w nim osie symetrii.

*Ogród naturalistyczny, miejsce dla rodzimej fauny i flory, stylizowany na naturalny, zdziczały.

 

*Ogród nowoczesny, wykorzystywane są w nim nowe materiały,  unikalne kompozycje kolorystyczne, wciąż zachowując znane elementy architektury ogrodowej.

 

 

Podczas projektowania ogrodu należy również pamiętać o stworzenia jedności ogrodu wraz z budynkiem mieszkalnym, miastem czy krajobrazem okalającym naszą posesję. Architektura budynku wpływa w pewnym stopniu na ukształtowanie ogrodu. Oglądając zdjęcia ogrodów, które są uważane za spójne z otoczeniem, zauważa się pewien wspólny ton między ich stylem, a stylem budynku. Wpływają na to nie tylko kształty tam występujące, ale i wykorzystane materiały. Nowoczesna willa wymaga innego ogrodu niż stary dworek. 

Aby stworzyć harmonię całości należy zwrócić uwagę na:

-materiały, które nadają charakter zewnętrznemu wyglądowi budynku. 

-dobór kolorów dachu, okien, fasady,

-epokę, z której pochodzi budynek i styl panujący w tym okresie.

 

Sposobem na zespolenie budynku z ogrodem jest zasadzenie przy nim dużego krzewu, pnącza lub drzewa. 

Wspomniany krajobraz okalający nasz ogród jest jego częścią składową. Niezależnie od tego, czy ogród znajduje się na peryferiach miasta, czy znajduje się w centrum, najbliższa okolica wpływa na jego styl i ukształtowanie. Na planie inwentaryzacyjnym zaznacza się osie widokowe wychodzące na otwartą przestrzeń lub atrakcyjne miejsce. Warto nanieść również elementy zasłaniające widok od ulicy, by odnaleźć w ogrodzie odrobinę prywatności i swobody. 

U góry: Nowoczesny budynek otoczony drewnianym tarasem i obsadzony kwitnącymi w różnych porach trawami, które lekko poruszają się na wietrze.

Po lewej: Elegancki ogród miejski z kwaterami obramowanymi strzyżonym bukszpanem harmonizuje z kolonialnym stylem budynku.

 

U dołu: Parkowy ogród za miastem: krańce działki przechodzą płynnie w krajobraz, który staje się elementem ogrodu. 

 

Witryna korzysta z plików Cookies.

Więcej na ten temat znajdziesz w Polityka Cookies