Wsparcie

 

 

-Następnie nanosimy ścieżki, żywopłoty, ogrodzenie. Uzupełnieniem będą elementy jak altany, ławki, huśtawki czy rzeźby. 

Czynniki te są bardzo ważne, ponieważ to one narzucają warunki życia w ogrodzie. Światło w ogrodzie zależy przede wszystkim od położenia działki, to ono decyduje, gdzie będzie nieznośnie gorąco w południe lub wieczorem najdłużej będzie grzało słońce. Z tego powodu strony świata są ważnym kryterium przy projektowaniu ogrodu. Na inwentaryzacji nie tylko zaznacza się kierunek północny, lecz także płaszczyzny cienia rzucanego przez dom własny lub sąsiada. Nasłonecznienie jest również bardzo ważnym elementem rozwoju roślin. Na przykład niewielka skierowana działka na północ nie pozwoli nam na stworzenie wspaniale kwitnącego ogrodu różanego. 

Uwzględniając warunki świetlne, można stworzyć w ogrodzie różnorodne strefy, np. słoneczny taras, ze śródziemnomorskimi roślinami sprawiający urlopowy nastrój, lub mały sad, doskonały do uprawy porzeczek czy malin.

Kolejnym czynnikiem jest woda, która jest równie ważna, co światło. Na planie inwentaryzacyjnym należy zaznaczyć znajdujące się na działce wilgotne lub skrajnie suche stanowiska.  Jeśli miejsce w ogrodzie jest suche, obsadza się je odpornymi na brak wody roślinami, albo instaluje się tam system nawadniający. 

Klimat to zbiór wszystkich zjawisk meteorologicznych występujących na danym obszarze.  Ilość opadów, czas nasłonecznienia i temperatury tworzą strefę klimatyczną. W ogrodzie leżącym w łagodnej strefie klimatu dobrze rosnąć będą rośliny ciepłolubne.  Przed posadzeniem rośliny warto sprawdzić w jakiej strefie mrozoodporności występują. 

Gleba jest środowiskiem do życia roślin. Informacje na jej temat można znaleźć TUTAJ.

Popularne rośliny wskaźnikowe

•Jaskier ostry → tereny podmokłe

•Szczaw, babka zwyczajna → ciężka, nieprzepuszczalna gleba

•Gwiazdnica pospolita, szałwia łąkowa → luźna, bogata w humus, sucha gleba

•Sit, Orlica pospolita → gleba o zmiennej wilgotności, wody podskórne

•Pokrzywa zwyczajna, przytulia czepna → gleba bogata w azot

•Fiołek trójbarwny → gleba uboga w składniki odżywcze

Na tym planie zaznaczono wszelkie czynniki środowiska. Spełnia on pomocnicze zadanie przy podejmowaniu decyzji co do przyszłego projektu. Ogród zacienia zbyt dużo drzew. Należy z niego usunąć brzozę, świerk i sosnę. Podmokła mulda wymaga założenia drenażu. Zachwaszczoną podagrycznikiem ziemię trzeba wymienić. 

Po lewej: Ten cienisty kącik w ogrodzie zachęca do odpoczynku. Nawet w upalne dni panuje tu przyjemny chłód. 

 

U dołu: Nasłoneczniony kamienisty zakątek działki jest dobrym miejscem dla tak niewymagających roślin jak dziki majeranek, dziewanna czy dzika marchew. 

 

Witryna korzysta z plików Cookies.

Więcej na ten temat znajdziesz w Polityka Cookies