Wsparcie

Pierwszy krok:

-Projekt rozpoczyna się od inwentaryzacji działki, czyli naniesienia na nasz projekt wszystkiego, co znajduje się na danej działce: budynki, drzewa, ogrodzenie, wzniesienia itd. Im nasza posiadłość zostanie zinwentaryzowana dokładniej, tym lepiej.

-Równie ważne jest otoczenie naszego przyszłego ogrodu, położenie czy architektura budynku mieszkalnego.

-Czynniki takie jak światło, woda, klimat czy gleba określają sposób użytkowania poszczególnych stref projektu

-Ważne są też indywidualne potrzeby użytkowników, czego kto oczekuje od założenia ogrodowego.

 

 

Każdy projekt zaczynamy właśnie od inwentaryzacji. Należy w niej uwzględnić wiele spraw jak wielkość czy kształt działki, czynniki środowiska oraz wytyczne wynikające z architektury budynku czy aranżacji wnętrza.

Inwentaryzację zaczynamy od naniesienia dokładnych granic działki, w przypadku błędu możemy mieć problem z realizacją naszego projektu. Najlepiej przenieść informacje z urzędowego planu zagospodarowania przestrzennego, który najczęściej dołączony jest do dokumentów sprzedaży gruntu. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, musimy mierzyć ogród sami. Na inwentaryzacji nanosi się wszystkie istniejące elementy ogrodu. W przypadku nowej zabudowy należy uwzględnić fasady, położenie okien, drzwi czy ewentualnego balkonu/tarasu. Na inwentaryzacji należy również zaznaczyć różnice poziomów terenu. Do nanoszenia wszystkich zmierzonych elementów zaleca się sporządzenie planu w skali 1:100 lub 1:50

Oprócz elementów własnej działki warto również umieścić sąsiednie, które mają wpływ na nasz ogród (duże drzewa, krzewy, altany czy kompostowniki).

Pomiary różnicy poziomów są równie ważne dla projektu. Trzeba pamiętać, że wysokości w miejscach graniczących z domem, drogą czy sąsiednią działką nie mogą ulec zmianie. Dlatego należy je zmierzyć jak najdokładniej, najlepiej za pomocą niwelatora.

Plan inwentaryzacyjny ukazuje teraźniejszy stan działki: nanosi się na niego usytuowanie istniejącego tarasu, drzew, starej altany, niepotrzebnej już piaskownicy. Oprócz tego zaznacza się różnice poziomów terenu.

U góry:W tym tarasowanym, obsadzonym roślinami ogrodzie widoczne są dobrze różnice poziomów. Ogród ten ma wyraźną strukturę.

Pośrodku: Starsza działka z bezkształtną płaszczyzną trawnika. Starodrzew określa warunki świetlne.

 U dołu:  Typowa działka przy nowo budowanym wolno stojącym domu. Przy projektowaniu ogrodu ma się tutaj całkowicie wolne ręce.

Rada: Zwłaszcza w wypadku działki o nierównej powierzchni terenu najlepiej sporządzać projekt ogrodu równolegle z projektem domu, gdyż dzięki temu schody do piwnicy lub na taras mogą być lepiej zintegrowane z nowym ogrodem i będą tworzyły z domem spójną całość.

Witryna korzysta z plików Cookies.

Więcej na ten temat znajdziesz w Polityka Cookies