Wsparcie

 

Piąty krok:

-Następnie dobieramy szatę roślinną, pod względem kolorystyki kwiatów, pokroju, ulistnienia czy ogólnego wyglądu. 

 -Kolorystyka może być pełna kontrastów albo utrzymana w jednej tonacji. Zależy ona od indywidualnego gustu i efektu jaki zamierzamy osiągnąć. 

 

-Należy pamiętać, że rośliny kwitną tylko przez pewien okres czasu, a powinno nam zależeć, by ogród wyglądał estetycznie przez cały rok. Dlatego właśnie należy zwracać uwagę na barwę liści, bujność czy wielkość roślin. 

Koncepcja zagospodarowania

W tym kroku podsumowuje się i ocenia materiał zebrany na inwentaryzacji i ogólnej wizji. Wszystko co było zrobione do tej pory jest bazą dalszych prac projektowych. 

Należy ocenić stan istniejącej roślinności. Ten punkt wymaga doświadczenia i wiedzy o roślinach. Stare i nieforemne rośliny można usunąć, albo przyciąć i pozwolić im się odbić. Zaznaczcie w koncepcji zagospodarowania wszystkie rośliny, które powinny zostać zachowane na swoim dotychczasowym stanowisku. Oprócz tego sporządźcie listę roślin, które powinny potem znowu znaleźć się w ogrodzie, ale już na innym miejscu. Lista ta powinna zawierać oprócz roślin zdrewniałych również bylin i rośliny cebulowe, pod warunkiem, że nie są przeschnięte i przerośnięte chwastami korzeniowymi. Wiek i siła wzrostu są kolejnym kryterium oceny planu. Dla przyszłego ogrodu ważne jest ile lat mają rośliny i jak będą wyglądać w najbliższych latach. 

Czynniki stanowiska także powinny być ujęte w planie koncepcji zagospodarowania. Na przykład: ciepła i słoneczna fasada; w którym miejscu w ogrodzie można się rozkoszować promieniami słońca już o poranku; gdzie jest najdłużej jasno wieczorem? W końcu należy zanotować istotne dane dotyczące gleby i wody, zwłaszcza gdy są one niepodatne na jakiekolwiek zmiany i ingerencje człowieka. W naszym przykładzie są to:

-wystawiona na słońce ciepła fasada południowa domu jako potencjalne stanowisko winorośli, lub szpalerowych drzew owocowych;

-obszar pozbawiony słońca za murem od sąsiada;

-występy dachu przy zachodniej i w wschodniej fasadzie, pod którymi są najbardziej suche stanowiska;

-gliniasta i mocno zagęszczona przez prace budowlane gleba w całym ogrodzie;

-zachwaszczona podagrycznikiem pospolitym gleba na granicy z sąsiednią działką.

Końcowo, na plan nanosi się wszystkie ważne trakty komunikacyjne, osie widokowe, względnie strefy chronione przed hałasem i niepożądanymi spojrzeniami oraz miejsca do siedzenia. Należy też się zastanowić nad optymalną lokalizacją szklarni albo nad miejscem, w którym warunki oświetlenia i dobra gleba umożliwiają założenie warzywnika. Nie zapominamy o potencjalnym kompostowniku, który powinien znajdować się nieco na uboczu, w pewnej odległości od kącika wypoczynkowego. 

 Po lewej: W koncepcji zagospodarowania ujmuje się drzewa, żywopłoty, które mają pozostać w ogrodzie, oraz inne elementy małej architektury i wyposażenia. Nanosi się miejsca do siedzenia i takie, które wymagają zasłonięcia widoku. Ponadto zaznacza się osie widokowe z wnętrza domu do ogrodu. 

U góry: Szklarnia jest nie tylko pomieszczeniem do przetrzymywania roślin w zimie i do uprawy wrażliwych na zimno gatunków, lecz jest też wizualną atrakcją.

 

U dołu: Jeżeli chce się zainwestować nieco więcej czasu, niewielki warzywnik stworzy w ogrodzie miejsce do uprawy grochu, fasoli, sałaty oraz letnich kwiatów, jak choćby tych aksamitek. 

 

Witryna korzysta z plików Cookies.

Więcej na ten temat znajdziesz w Polityka Cookies