Wsparcie

Szósty krok:

-Należy również wziąć pod uwagę element techniczny w ogrodzie. 

-System nawadniający powinien być dopasowany do konkretnych wymagań roślin. 

 

-Oświetlenie powinno rozjaśniać otoczenie domu, warto by było sterowane czujnikiem ruchu. Ważne jest również oświetlenie dekoracyjne, podkreślające dany fragment ogrodu i tworzące nastrój. 

Jeżeli marzymy o ogrodzie, którego tajemnice chcielibyśmy stale odkrywać, o ogrodzie, który swój urok zawdzięcza zróżnicowanej wysokości terenu i umiejętnie stworzonym osiom widokowym, o ogrodzie, który pięknieje z roku na rok, i  w którym panuje spójna atmosfera – jednym słowem o zielonej oazie, która oferuje wszystko, co leży w jej możliwościach – uświadamiamy sobie jak wielostronne są wymogi projektowania i jak obszerne muszą być wiedza i umiejętności. Najważniejsze z nich to:

-wyobraźnia przestrzenna,

-umiejętności planistyczne w obchodzeniu się z kształtami i proporcjami,

-doświadczenie w stosowaniu barw i faktur,

-teoretyczna wiedza na temat stylów architektonicznych, historii sztuki i historii ogrodnictwa,

-znajomość wszelkich materiałów budowlanych, które mają zastosowanie w ogrodach, łącznie ze specyficznymi wymogami przy zabudowie,

-wiedza z dziedziny ekologii i techniki wodnej,

-podstawy wiedzy elektrotechnicznej w wypadku zakładania instalacji elektrycznych,

-wiedza o roślinach.

Opanowanie tych umiejętności wymaga czasu, jeśli jednak uważacie, że projektowanie ogrodu nie obejdzie się bez fachowej pomocy, to właśnie w tym momencie należy się zdecydować na współpracę z ogrodnikiem i architektem krajobrazu. 

Planowanie ogrodu przez profesjonalistów odbywa się krok po kroku. Po przeprowadzeniu inwentaryzacji, czyli po dokonaniu opisu stanu istniejącego, który po części może być wykonany przez samego właściciela ogrodu, przygotowuje się pierwsze szkice, projekt wstępny i projekt właściwy. Na nich opiera się planowanie wysokości, pomiary odległości, plan nasadzeń i oświetlenia. Oprócz tego, na życzenie klienta opracowuje się rozwiązania szczegółowe i razem z nim wybiera materiały. Doradztwo może także obejmować wybór obiektów sztuki i małej architektury do ogrodu. 

Oprócz tego przy wyborze i sprawdzaniu różnych ofert znajdziecie pomoc w firmach ogrodniczych i biurach projektowych architekturach krajobrazu albo u dostawców, np. w zakładzie szkółkarskim albo w markecie budowlanym. Do pakietu usług architekta krajobrazu należą także nadzór nad pracami budowlanymi, kontrola rachunków oraz przyjęcie wykonanych usług. I oczywiście, także po ukończeniu wszelkich prac on lub ona pozostają z wami w kontakcie, ponieważ ogród nigdy nie jest w pełni ukończony i zmienia się z biegiem lat. 

Pięć zalet profesjonalnego projektu.

•Dzięki wiedzy fachowej, wyobraźni przestrzennej i umiejętności obchodzeniu się z proporcjami powstają wysokiej jakości projekty. 

•Wiele osób nie przywykło do obchodzenia się z czwartym wymiarem, czyli czasem, który jest najwyraźniejszym przeciwieństwem architektury. Architekt krajobrazu uwzględnia nie tylko przemijanie pór roku w ogrodzie, lecz przewiduje rozwój roślin na kilkadziesiąt lat.

•Dobry ogród nie musi być kosztowny. Niedrogi materiał, umiejętne umiejscowiony i starannie zaplanowany w szczególe, może wyglądać niezwykle szlachetnie i elegancko.

•Projekt stanowi podstawę wykonania usług. To, czy zostaną one wykonane natychmiast, czy w rozłożonych w czasie etapach budowy, jest przedmiotem usługi projektowej. Zaletą projektu jest to, że ogród powstaje krok po kroku, bez niepotrzebnej straty czasu i pieniędzy na późniejsze ewentualne zmiany i poprawki.

•Architekt krajobrazu ma więcej dystansu i doświadczenia i może zwrócić uwagę na rzeczy, których właściciel ogrodu sam nie dostrzega. 

 

 

Po lewej: Najważniejszym etapem projektowania ogrodu jest rozmowa z jego właścicielem, podczas której są omawiane wszelkie możliwe do zrealizowania szczegóły. 

 

Witryna korzysta z plików Cookies.

Więcej na ten temat znajdziesz w Polityka Cookies