Wsparcie

Postrzeganie kolorów jest bardzo subiektywne. Komuś może podobać się połączenie różnych odcieni czerwonego z różem, kolorem pomarańczowym i fioletowym, inni uznają takie zestawienie za obrazę dobrego smaku. 

Wpływ kolorów na ludzką psychikę fascynuje uczonych od stuleci. Do dzisiaj aktualna jest „teoria kolorów” Goethego i dokonany przez niego opis oddziaływań poszczególnych barw na ludzi. Ich oddziaływanie podlega więc ogólnie obowiązującym prawom. Każdy z pewnością ma własne doświadczenia w obchodzeniu się z kolorami. Pewnie nie raz darzyło nam się przygotować wieczorem czerwony sweter i czarne spodnie do włożenia na drugi dzień, żeby rano stwierdzić, że te kolory dzisiaj nie nadają się do noszenia. To, co jeszcze wieczorem pasowało do naszego nastroju, nazajutrz wydaje nam się nie do przyjęcia. 

W wypadku każdej koncepcji kolorystycznej należy wcześniej zastanowić się nad efektem, którego spodziewamy się po każdej rabatce, motywie roślinnym lub całej przestrzeni ogrodu. Czy zacieniona partia ogrodu ma pozostać ciemna i chłodna, czy powinna być rozjaśniona białymi i kolorowymi kwiatami lub żółtawymi liśćmi? Czy rabatka ma przyciągać wzrok jaskrawoczerwonymi i pomarańczowymi kwiatami, czy tworzyć delikatne tło w odcieniach błękitu, fioletu i srebrnej szarości? Czy wiosenny ogród powinien promieniować słoneczną barwą żółtych narcyzów i pierwiosnków, czy raczej powinny w nim dominować niebieskie kwiaty hiacyntów, brunnery wielkolistniej i dzwonków? Decyzja odnośnie do wyboru podstawowego koloru lub zestawu kolorów zależy od osobowości każdego właściciela ogrodu. To ukazuje również , jak trudno jest stworzyć ogród, który będzie odpowiadał gustom wszystkich domowników. 

Poniższe wywody na temat poszczególnych kolorów powinny pomóc w świadomym podjęciu decyzji odnośnie określonych kolorów i upewnić nas o słuszności instynktownych wyborów. 

Biel jest kolorem o najjaśniejszej wartości kolorystycznej. Sprawia wrażenie chłodu i prostoty, może jednak, w odpowiednim zestawieniu, wyrażać ekskluzywność i elegancję. Biel tworzy największy z możliwych kontrast z ciemnymi barwami i wyraźnie odznacza się nawet w najbardziej zacienionych miejscach. Białe kwiaty zdaja się nawet świecić nocą, a w czasie pełni w niezwykły sposób odbijają światło księżyca. Słynny biały ogród w Sissinghurt ma niezwykły urok o każdej porze dnia i w każdym świetle. Ale uwaga: szczególnie na białych rabatach widocznie są przekwitnięte, zwiędłe kwiaty, które nadają im zaniedbany wygląd. 

Kolor żółty wygląda radośnie, pogodnie i dodaje witalności. Wzbudza zainteresowanie, przyciąga wzrok, kojarzy się ze słońcem. Żółte kwiaty razem z soczyście zielonymi liśćmi tworzą niezwykłą harmonię. W świecie roślin dostępna jest gama żółcieni od jasnych i pastelowych przez chłodne cytrynowe aż po ciepłe złociste. 

Pomarańczowy jest najcieplejszym kolorem, który kojarzy się z zachodami słońca, orientalnymi przyprawami i ogniem. Rabatki z pomarańczowymi kwiatami wyglądają pociągająco i namiętnie. Ich intensywna barwa sprawia, ze odległość się zmniejsza. 

Czerwień jest pełna energii, może działać pobudzająco, ale też agresywnie. Stanowi komplementarny kontrast z zielenią, to znaczy, że obydwa kolory działają niezwykle intensywnie.  Czerwone kwiaty na tle zielonych liści wyjątkowo rzucają się w oczy i należy używać ich umiarkowanie. Nasadzenia składające się wyłącznie z czerwonych kwiatów są niejednokrotnie męczące dla obserwatora i czasami stwarzają dramatyczny nastrój. 

Fiolet jest najciemniejszą barwą na kole kolorów. Działa inspirująco i uspakajająco. Fioletowo kwitnące rośliny mało rzucają się w oczy, wyraźnie wycofują się w tło. 

Kolor niebieski jest chłodny , ale mimo to ma niezwykłą świetlność. Niebieskie kwiaty zdecydowanie wyróżniają się spośród innych. Błękit działa uspokajająco, odprężająco i pomaga się skoncentrować. Czysto niebieskie kwiaty rzadko występują w przyrodzie i dlatego są bardzo lubiane. 

Po prawej: Dzięki kontrastowi z ciemnymi liśćmi szałwii, cisu i perukowca białe kwiaty łubinu i róż błyszczą niezwykle intensywnie na tle pozostałych roślin. 

Po lewej: Czerwone kwiaty paciorecznika, cynii i szałwii tworzą wyraźny kontrast z zielonym tłem traw miskanta chińskiego. Ciemnoczerwone liście sprawiają, że całość wydaje się ciemniejsza. 

 

U dołu: Białe i żółte narcyzy nadają szacie roślinnej pogodny nastrój. Piękny kontrast tworzą z nimi czerwone pierwiosnki, które ożywiają całą kompozycję. 

 

Witryna korzysta z plików Cookies.

Więcej na ten temat znajdziesz w Polityka Cookies