Wsparcie

Na początku z pewnością nie będzie potrzebna każda z wymienionych tu rzeczy, ale z czasem okażą się przydatne. Kupujmy je stopniowo, wówczas unikniemy dużego jednorazowego wydatku.

 

Lampy

Aby rozmnażać rośliny w pomieszczeniu, potrzebujemy specjalnego oświetlenia.

Do wyboru mamy jarzeniówki lub lampy do doświetlania asymilacyjnego.

Maty podgrzewające

Wiele nasion kiełkuje tylko w cieple.

Jeśli tackę z nasionami postawimy w domu na parapecie, temperatura podłoża może nie być na tyle wysoka, aby zaczęły kiełkować. Przyda nam się wtedy mata podgrzewająca. Najlepiej z termostatem, abyśmy mogli regulować temperaturę.

Mnożarki

W wielu przypadkach, aby utrzymać odpowiednią wilgotność powietrza i podłoża, wystarczy plastikowa torebka, którą okryjemy doniczkę. Rośliny trudno ukorzeniające się lepiej jednak sadzonkować w specjalnych mnożarkach. Urządzenia te są wyposażone w automatyczne zraszacze, które zapewniają roślinom dostateczną wilgotność.

Rozsadnik

Nazywamy tak grządkę, na której wysiewamy nasiona bądź sadzimy te rośliny, które po jakimś czasie planujemy przesadzić w inne miejsce. Najlepiej, aby część rozsadnika znajdowała się w pełnym słońcu, reszta zaś w półcieniu, na przykład pod drzewami.

Zimne inspekty

To idealne miejsce na wysiew niektórych nasion bądź ukorzenienie sadzonek. Inspekty świetnie nadają się do hartowania sadzonek ukorzenionych w domu i w szklarni, zanim te trafią na rabaty.

Najlepiej wybrać inspekty z otworami wentylacyjnymi, które automatycznie się otwierają bądź zamykają, w zależności od temperatury na zewnątrz. Dzięki temu w Inspekcie zawsze będą panowały odpowiednie warunki.

Zimny inspekt ustawiamy w lekko ocienionym miejscu, aby słońce nie poparzyło delikatnych sadzonek. Dopiero gdy się ukorzenią i wzmocnią, możemy przenieść inspekt na lepiej oświetlone stanowisko.

Miniaturowa szklarnia

Gdy zabieramy się do rozmnażania roślin, marzymy zazwyczaj o prawdziwej szklarni. Niestety, nie wszyscy mogą sobie na nią pozwolić-to spory wydatek, a poza tym trzeba znaleźć dla niej miejsce w ogrodzie. Szklarnię można jednak zastąpić miniszklarenką, która zmieści się na tarasie lub balkonie.

W każdej szklarni, zarówno dużej, jak i miniaturowej, niezbędny jest termometr. Gdy temperatura wewnątrz jest zbyt wysoka, otwieramy szczeliny wentylacyjne lub drzwi szklarni, aby ją przewietrzyć. Pilnujemy też wilgotności powietrza - powinna być wysoka (taką lubią rośliny), ale nie za wysoka, bo sprzyja to rozwojowi chorób grzybowych. Jeśli powietrze w szklarni robi się suche, umieśćmy w niej miseczkę z wodą. Jeżeli natomiast wilgotność jest zbyt wysoka, wystarczy otworzyć drzwi i wilgotne powietrze wydostanie się na zewnątrz. Może się zdarzyć, że na zewnątrz także będzie wilgotno, na przykład po deszczu. Wtedy należy ustawić w otwartych drzwiach szklarni wentylator.

Szklarnia

Jeśli należymy do szczęśliwców, którzy mają prawdziwą szklarnię, przeznaczmy jedną lub dwie półki na pojemniki z rozmnażanymi roślinami. Jeśli nie lubią pełnego nasłonecznienia, można nad nimi rozwiesić jutowy worek. Zdejmiemy go w każdej chwili, gdy będzie taka potrzeba. Pamiętajmy, aby kontrolować warunki panujące w szklarni: światło, temperaturę i poziom dwutlenku węgla. Jeśli o wszystko zadbamy, rozmnażanie roślin będzie prawdziwą przyjemnością.

 

Poniżej: Szklarnia nie musi być duża, wystarczy taka, jak ta na zdjęciu.

Powyżej i po prawej: miniaturowa szklarnia może być wykonana z plastiku lub folii.

 

Witryna korzysta z plików Cookies.

Więcej na ten temat znajdziesz w Polityka Cookies