Metoda bardzo rzadko stosowana przez właścicieli niewielkich ogródków. Rozmnażanie roślin przez głębokie sadzenie wymaga sporych nakładów pracy. Poza tym w taki sposób możemy rozmnażać jedynie kilka gatunków ogrodowych i to takich, które mają szczególne wymagania co do kwasowości podłoża.
Jeśli spojrzymy na listę roślin, które można rozmnażać wykorzystując głębokie sadzenie, to zauważymy, że wszystkie rosną w ekstremalnie trudnych warunkach. Ich naturalne środowisko jest nieprzyjazne — wieją tam zimne wiatry, warstwa gleby jest bardzo cienka lub zdarzają się powodzie. Umiejętność radzenia sobie w trudnych warunkach pozwala tym gatunkom przetrwać. Na skrajnie niekorzystne sytuacje reagują one wytworzeniem dużej liczby sadzonek. Dzięki temu istnieje szansa, że któraś z roślin potomnych przeżyje, nawet jeśli zginie mateczna.
Warto przy tym wspomnieć, że głębokie sadzenie pozwala uzyskać wiele egzemplarzy potomnych z jednego matecznego, a więc jest bardzo opłacalne. Jeśli na przykład chcemy uprawiać borówkę, możemy kupić tylko jeden lub dwa krzewy. Z każdej rośliny otrzymamy co najmniej 6-10 sadzonek. Tak więc nie należy z góry odrzucać tej metody, jako niepraktycznej.
ODPOWIEDNIE GATUNKI
NAZWA ŁACIŃSKA NAZWA POLSKA
Calluna vulgaris Wrzos pospolity
Daboecia cantabrica Dabecja kantabryjska
Erica spp. Wrzosiec
Vaccinium macrocarpon Borówka
Vaccinium spp. Czarna jagoda
Ważne informacje
Termin: w połowie wiosny lub jesieni
Potrzebne będą: szpadel, sekator lub ostry nóż ogrodniczy
Warto mieć pod ręką: haczyki albo kawałki drutu wygięte w kształcie litery „U", kompost albo próchnicę
Ewentualne problemy Pędy zaczynają gnić. Rośliny powinny być przysypane dobrze przepuszczalną i bogatą w składniki pokarmowe ziemią. Jeśli podłoże zawiera zbyt dużo substancji ilastych, zmieszajmy je z piaskiem lub perlitem.
Metoda pierwsza
SADZENIE
Roślinę mateczną sadzimy w bogatej w składniki pokarmowe i łatwo przepuszczalnej ziemi.
PRZESADZANIE
Po roku, na wiosnę lub na jesieni, wykopujemy roślinę i sadzimy w dołku na tyle głębokim, aby po zasypaniu nad powierzchnię wystawał tylko jej wierzchołek.
OCZEKIWANIE
W miarę wzrostu pędów na węzłach, znajdujących się w ziemi, będą się pojawiać korzenie. Jeśli posadziliśmy roślinę wiosną, możemy ją wykopać i przesadzić jesienią tego samego roku. Jeżeli zaś posadziliśmy ją jesienią, czekamy z przesadzeniem do wiosny.
Metoda druga
SADZENIE
Roślina mateczna powinna mieć rozłożyste, nisko osadzone pędy. Sadzimy ją dość głęboko w zasobnej ziemi.
PRZYPINANIE PĘDÓW
Najniższe pędy przypinamy haczykami do ziemi. Następnie przysypujemy je cienką (około 1 cm) warstwą ziemi. Ponad nią powinny wystawać tylko koniuszki pędów.
ODDZIELANIE MŁODYCH ROŚLIN
Rok później korzenie, które wytworzyły się w węzłach, powinny być na tyle duże, że możemy oddzielić sadzonki od rośliny matecznej. Wysadzamy je na rozsadniku. Pozostaną tam przez rok. Dopiero potem przenosimy je na stałe miejsca.
Kopczyk nie może być usypany zbyt wysoko, bo rozmyją go deszcze, a wtedy młode roślinki zostaną zniszczone