Wsparcie

Ta metoda daje najlepsze wyniki podczas rozmnażania krzewów, które w koronie mają wiele rosnących blisko siebie pędów. Ogrodnicy wykorzystali tę cechę, uważając, że skoro korona jest w stanie wypuścić tyle pędów, to z każdego z nich może wyrosnąć wiele nowych roślin.

Sadownicy i szkółkarze bardzo często stosują tę metodę, gdy chcą otrzymać podkładkę lub egzemplarz jakiegoś gatunku. Jest to sposób szybki, pewny i bardzo efektywny. Jeżeli zakładamy sad i chcemy mieć drzewa szczepione na określonym typie podkładki, warto rozważyć rozmnażanie przez odkłady pionowe. Otrzymamy rośliny z pewnego źródła i będziemy mieć gwarancję, że są zdrowe. Rozmnażanie przez odkłady pionowe możemy zastosować, gdy chcemy uzyskać dużą liczbę roślin, na przykład, aby założyć z nich żywopłot. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, jeżeli gatunek, który wybraliśmy, nie należy do tanich. Koszt założenia żywopłotu jest zbyt wysoki. Natomiast kupno kilku roślin i rozmnożenie ich nie jest już dużym wydatkiem. Jednak na taki żywopłot, czyli na młode rośliny, które będą się nadawały do przesadzenia, musimy poczekać 2 lata. Ale warto samodzielnie przygotować sadzonki i mieć satysfakcję, że nam się udało.

 

ODPOWIEDNIE GATUNKI

NAZWA ŁACIŃSKA

  1. Corylus spp.
  2. Cydonia oblonga
  3. Deutzia spp.
  4. Lavandula spp.
  5. Malus spp.
  6. Philadelphus spp.
  7. Ribes spp.
  8. Rubus spp.
  9. Spiraea spp.

NAZWA POLSKA

  1. Leszczyna
  2. Pigwa pospolita
  3. Żylistek
  4. Lawenda
  5. Jabłoń (podkładki)
  6. Jaśminowiec
  7. Porzeczka
  8. Malina, jeżyna
  9. Tawuła

 

Ważne informacje

Termin: w połowie wiosny

Potrzebne będą: szpadel, sekator lub nóż ogrodniczy

Warto mieć pod ręką: kompost lub próchnicę

Ewentualne problemy

Roślina mateczna zaczyna obumierać. Odkład powinien wystawać kilka centymetrów. Wtedy nadal zachodzi fotosynteza, w wyniku której powstaną cukry potrzebne roślinie do wzrostu.

Te pędy zostały zakopane zbyt głęboko i rośliny obumrą.

 

ODKŁADY PIONOWE (KOPCZYKOWANIE)

PRZYCINANIE

Pierwszej zimy po posadzeniu krzewu, który zamierzamy rozmnażać metodą odkładów pionowych, nisko przycinamy główne pędy (do wysokości 30-45 cm). Pobudzi to roślinę do wypuszczenia większej liczby pędów.

POWTÓRNE CIĘCIE

 Następnego roku, pod koniec zimy lub wczesną wiosną, znowu przycinamy wszystkie pędy na wysokość 2 cm nad ziemią.

KOPCZYKOWANIE

Wiosną czekamy, aż nowe pędy osiągną 15 cm wysokości, a wtedy nagarniamy na nie ziemię. Powinny z niej wystawać tylko wierzchołki pędów (około 5 cm).

OBSYPYWANIE ZIEMIĄ

 Po pewnym czasie, gdy pędy podrosną, powiększamy kopczyk, nagarniając więcej ziemi. Pędy powinny być nią przysypane do połowy. Pod ziemią zaczną się tworzyć korzenie.

ODDZIELANIE ODKŁADÓW

 Kolejnej wiosny odcinamy ukorzenione pędy i przesadzamy na rozsadnik. Tam je zostawiamy, aż osiągną wymagany wzrost. Wtedy wysadzamy je na stałe stanowisko.

POWTÓRNE ZABIEGI

Często roślina mateczna wypuszcza pędy po raz drugi. Wówczas postępujemy, jak w przypadku pierwszych pędów i powtarzamy wszystkie czynności.

Witryna korzysta z plików Cookies.

Więcej na ten temat znajdziesz w Polityka Cookies