Wsparcie

Za pomocą odkładów powietrznych można nie tylko rozmnożyć roślinę, ale także ją odmłodzić. Metoda ta jest szczególnie przydatna w przypadku roślin doniczkowych. Stosujemy ją, gdy kwiatek nadmiernie się rozrośnie lub zaczyna gubić dolne liście, co psuje jego wygląd.

Jeżeli chcemy rozmnożyć roślinę przez odkład powietrzny, przede wszystkim powinniśmy zadbać o to, by narzędzia, którymi się posługujemy, były czyste, a najlepiej odkażone. Także podłoże, którego użyjemy do ukorzenienia rośliny, powinno być sterylne. Warto też sprawdzić, czy rośliny stojące w pobliżu są zdrowe i nieporażone przez szkodniki. Kolejną ważną rzeczą jest zapewnienie odpowiedniej temperatury oraz wilgotności. Jeśli temperatura jest niska lub powietrze zbyt suche, to roślina nie będzie miała dość energii, aby wypuścić korzenie. Tą metodą można rozmnażać także ogrodowe rośliny drzewiaste. Jednak różnica w samym zabiegu polega na tym, że podczas robienia odkładów powietrznych na gałęziach drzew lub krzewu, najpierw usuwamy pierścień kory dokoła pędu, a następnie robimy nacięcie sięgające miazgi.

ODPOWIEDNIE GATUNKI

NAZWA ŁACIŃSKA NAZWA POLSKA

Bougainvillea spp. Bugenwilla

Camellia spp. Kamelia

Citrus spp. Cytryna

Codiaeum variegatum Kroton pstry

Cordyline fruticosa Kordylina krzewiasta

Dieffenbachia spp. Difenbachia

 Ficus spp. Figowiec

Gardenia spp. Gardenia

Hamamelis spp. Oczar

Hibiscus spp. Ketmia

Ilex spp. Ostrokrzew

Magnolia spp. Magnolia

Nerium oleander Oleander pospolity

Rhododendron spp. Azalia

Schefflera spp. Szeflera

 

Ważne informacje Termin: wiosna

Potrzebny będzie: ostry nóż

Warto mieć pod ręką: zapałkę lub wykałaczkę, niemielony torf lub włókno kokosowe, grubą folię plastikową, drut, folię aluminiową, ukorzeniacz

Ewentualne problemy

 Odkład się nie ukorzenia. Rośliny doniczkowe zazwyczaj wykształcają nowy system korzeniowy w ciągu kilku miesięcy, ale roślinom ogrodowym może to zająć rok lub nawet więcej. Jeśli tylko będziemy cały czas dbać o to, aby torf pozostawał wilgotny, nasze starania zostaną nagrodzone.

 

Miejsce odkładu szczelnie owijamy folią. W przeciwnym razie podłoże, którym obłożono odkład, wyschnie, zanim roślina zdąży wykształcić system korzeniowy.

 

Rozmnażanie roślin doniczkowych

NACIĘCIE PĘDU

Wybieramy młody pęd i robimy na nim nacięcie długości 2,5-4 cm. Wkładamy w nie zapałkę lub wykałaczkę, aby rana pozostała otwarta.

OBŁOŻENIE PODŁOŻEM

Torf najpierw moczymy co najmniej godzinę w ciepłej wodzie, aby dobrze nasiąkł. Obkładamy nim pęd wokół nacięcia i owijamy kawałkiem plastiku. Pamiętajmy, że torf nie może zsunąć się poniżej nacięcia.

ZABEZPIECZANIE ODKŁADU

Aby plastik się nie zsunął, u dołu obwiązujemy go sznurkiem lub taśmą samoprzylepną. Jeśli roślina stoi w nasłonecznionym miejscu, plastik owijamy dodatkowo folią aluminiową. Dbamy o to, aby torf był zawsze wilgotny. Po 6-8 tygodniach roślina powinna wypuścić nowe korzonki w miejscu nacięcia. Dopiero kiedy dobrze się rozwiną i wypełnią całą folię, oddzielamy nową roślinę od matecznej.

 

 

 

Rozmnażanie roślin ogrodowych

ZROBIENIE OBRĄCZKI

Z zeszłorocznego pędu grubości ołówka zdejmujemy wąski 2 cm pasek kory, tak by powstała obrączka wokół pędu. Musimy usunąć całą korę, aby na odsłoniętym miejscu nie było żadnych pozostałości, gdyż utrudnia to wytwarzanie korzeni.

OBŁOŻENIE PODŁOŻEM

Miejsce, z którego zdjęliśmy korę, możemy posmarować preparatem ukorzeniającym. Pęd obkładamy dokoła wilgotnym torfem. Następnie owijamy całość folią.

ZABEZPIECZENIE ODKŁADU

 Sznurkiem zawiązujemy folię na górze i na dole, by torf trzymał się w wyznaczonym miejscu. Następnie owijamy plastik folią aluminiową, aby odciąć dostęp światła. Mniej więcej po miesiącu powinny pojawić się nowe korzonki, choć może to trwać dłużej, w zależności od gatunku. Kiedy system korzeniowy będzie dość silny, aby młoda roślinka poradziła sobie samodzielnie, oddzielamy ją od matecznej.

 

Witryna korzysta z plików Cookies.

Więcej na ten temat znajdziesz w Polityka Cookies