Wsparcie

System korzeniowy dorosłych roślin może przypominać gęstą, splątaną masę, która zdaje się rosnąć we wszystkich kierunkach albo uporządkowany pęk delikatnych nitek. Zanim przystąpimy do podziału bryły korzeniowej, zastanówmy się, czy lepiej będzie delikatnie rozdzielić ją palcami, czy też rozciąć za pomocą jakiegoś narzędzia.

Jeśli przyjrzymy się korzeniom włóknistym, gdy roślina jest w stanie spoczynku to na koronie - ta część systemu korzeniowego, która znajduje się tuż pod powierzchnią ziemi - dostrzeżemy małe pączki. Wiosną wykształcą się z nich nowe pędy. Teoretycznie każdy z tych pędów wraz z korzeniem może dać początek nowej roślinie, ale w praktyce są one zbyt delikatne, aby sadzić je pojedynczo. Będą nadmiernie wrażliwe na susze albo podatne na choroby.

Pewność, że rośliny się przyjmą, da nam podział bryły korzeniowej na dwie lub trzy części - nie więcej. Wtedy każda z nich będzie miała wystarczająco dużo korzeni i pąków, aby przetrwać w ogrodzie.

Bardzo ważny jest termin, w którym dokonujemy podziału. Ogólna zasada mówi, że rośliny kwitnące wiosną i latem, dzielimy jesienią. A te, które zakwitają jesienią, dzielimy wiosną. W chłodnym klimacie wiosna i lato trwają jednak krótko i reguła ta nie zawsze się sprawdza. Zdarza się, że zima nadchodzi tak wcześnie, że rośliny podzielone i posadzone jesienią nie zdążą się przyjąć. Dlatego gatunki, które długo się ukorzeniają, dzielimy wiosną, gdy tylko ziemia rozmięknie.

 

Najważniejsze informacje

Termin: wczesna wiosna lub jesień, chłodny bezwietrzny dzień

Potrzebne będą: szpadel, widły o płaskich zębach, łopata, nóż ogrodniczy

Warto mieć pod ręką: konewkę, wiadro z wodą, kompost, środek poprawiający właściwości podłoża, worek jutowy

Wilgotność: obojętna

 

Ewentualne problemy

Roślina się nie przyjęła. Podzieloną roślinę powinniśmy pielęgnować tak samo jak młodą sadzonkę, która nie ma jeszcze wykształconego systemu korzeniowego. Przede wszystkim trzeba ją regularnie podlewać. Usuwamy zwiędłe listki, aby zredukować zapotrzebowanie roślinki na wodę, a w razie potrzeby przycinamy także pędy. Kiedy tylko wykształci się nowy system korzeniowy, roślina wejdzie w fazę wzrostu.

Nie próbujmy przesadzać na nowe miejsce rośliny, która ma mocno uszkodzoną bryłę korzeniową.

 

 

Odpowiednie gatunki

Nie stosujmy się bezkrytycznie do zaleceń tej tabeli, ale sami oceńmy, czy wybrana roślina przetrwa podział.

 

 

 

NAZWA ŁACIŃSKA

NAZWA POLSKA

PODZIAŁ

TERMIN

Aconitum spp.

Tojad

rzadko

wczesna wiosna lub jesień

Agapanthus spp.

Agapant

rzadko

wczesna wiosna

Artemisla spp.

Bylica

co 3-5 lat

wczesna wiosna lub jesień

Aruncus spp.

Parzydło

co 3-5 lat

wczesna wiosna lub jesień

Astilbe spp.

Tawutka

co 3-5 lat

wczesna wiosna lub jesień

Carma spp.

Paciorecznik

co 3-4 lata

wczesna wiosna

Delphlnium spp.

Ostróżka

rzadko

po przekwitnięciu

Dicentra spp.

Serduszka

rzadko

wczesna wiosna

Helleborus spp.

Ciemiernik

co 3-5 lat

wczesna wiosna

HemerocaUis spp.

Liliowiec

co 3-6 lat

po przekwitnięciu

Hosta spp.

Funkia

rzadko

wczesna wiosna lub jesień

Kniphofia spp.

Trytoma

rzadko

wczesna wiosna lub jesień

Lupinus spp.

Łubin

rzadko

po przekwitnięciu

Paeonia spp.

Piwonia

rzadko

wczesna wiosna lub jesień

 

 

 

 

Przygotowania

Wykopmy dołek, w którym chcemy posadzić nową roślinę, zanim ją podzielimy. Dzięki temu trafi ona na swoje miejsce natychmiast po podziale.

Wykopywanie

Dzień wcześniej obficie podlewamy roślinę, aby mieć pewność, że ziemia podczas kopania będzie wilgotna. Sucha bryła korzeniowa rozpadłaby się.

Czyszczenie bryły

 U wielu roślin wraz z wiekiem obumiera środkowa część kępy. Podczas dzielenia bryły korzeniowej mamy doskonałą sposobność, aby usunąć martwe pędy oraz korzenie i posadzić tylko nowe silne przyrosty.

PODLEWANIE

Nowe, uzyskane przez podział sadzonki są bardzo wrażliwe na przesuszenie. Jeśli nie możemy posadzić ich od razu, kładziemy je w cieniu, przykrywamy workiem i obficie polewamy wodą.

SADZENIE

Starannie ugniatamy podłoże dokoła rośliny. Dzięki temu w ziemi nie będzie tzw. kieszeni powietrznych, które utrudniają przyjęcie się sadzonki. Dołek do połowy zasypujemy ziemią, podlewamy roślinę, po czym na zmianę sypiemy ziemię i podlewamy.

PIELĘGNACJA

Nowo posadzona roślina wymaga regularnego nawadniania aż do czasu, gdy przyjmie się na nowym miejscu. Na zimę trzeba ją dobrze okryć.

Witryna korzysta z plików Cookies.

Więcej na ten temat znajdziesz w Polityka Cookies