Wsparcie

Sadzonki korzeniowe tworzą się na podziemnych pędach roślin, w zgrubieniach zwanych węzłami. Pędy takie nazywamy kłączami. Zapewne nieraz widzieliśmy w ogrodzie odrosty korzeniowe wyrastające przy krzewach malin, lilaka i forsycji. A jeśli próbowaliśmy się ich pozbyć, wiemy, że to wcale nie jest takie łatwe. Nawet gdy odetniemy odrost od rośliny matecznej, zaraz wyrasta następny. A jeśli zasadzimy odciętą roślinkę, przyjmie się i pięknie rozrośnie. Tę żywotność roślin, dających odrosty korzeniowe, wykorzystujemy podczas ich rozmnażania.

Wiele roślin drzewiastych, kiedy dojrzeje, tworzy odrosty korzeniowe, prawdopodobnie to gwarantuje roślinie przetrwanie. Odrosty korzeniowe, wyrastające dookoła rośliny macierzystej, mogą samodzielnie egzystować, gdy tylko wykształcą własny system korzeniowy. Niekiedy jest ich tak dużo, że może to stanowić problem, zwłaszcza w małych ogrodach. Młode rośliny rywalizują z macierzystą o składniki pokarmowe, wodę i dostęp do słońca.

Większość gatunków rozmnaża się poprzez roczne odrosty, czyli takie, które utworzyły się poprzedniego lata. Są one na tyle dojrzałe, żeby poradzić sobie bez rośliny matecznej. Jeśli nie mamy pewności, czy sadzonka się przyjmie, przygotujmy ją do oddzielenia. Prace zaczynamy rok wcześniej. Nacinamy szpadlem podłoże wokół wybranego odrostu, tworząc okrąg o średnicy 50 cm. Uważajmy, aby nie uszkodzić przy tym kłącza. Czynność tę powtarzamy kilkakrotnie w ciągu sezonu. Dzięki temu odrost zacznie tworzyć nowe korzenie w wyciętej przez nas "niecce". Po roku system korzeniowy będzie na tyle silny, że można bez obaw przesadzić młodą roślinę.

Ważne informacje

Termin: wczesna wiosna, chłodny, bezwietrzny dzień

Potrzebne będą: widły o płaskich zębach, nóż kuchenny lub piła

Warto mieć pod ręką: naczynie o średnicy 30 cm, konewkę z sitkiem albo wąż, worek jutowy, kompost, środek poprawiający właściwości podłoża, ziemię ogrodniczą

Wilgotność: obojętna

 

EWENTUALNE PROBLEMY

Po przesadzeniu roślina więdnie i obumiera.

Prawdopodobnie odrost był zbyt młody i nie miał dobrze wykształconych korzeni. Dlatego roślinie brakowało wody. Można ją jeszcze uratować, przycinając pędy, aby ograniczyć transpirację.

PRZYGOTOWANIA

Jeśli chcemy oddzielić odrost korzeniowy od rośliny matecznej, najpierw musimy sprawdzić, z którego kłącza wyrasta. Delikatnie odgarniamy ziemię, aby nie uszkodzić rośliny macierzystej.

OCENA SYSTEMU KORZENIOWEGO

Zanim odetniemy młodą roślinę, sprawdzamy czyjej korzenie są na tyle rozwinięte, że poradzi sobie po przesadzeniu.

ODDZIELENIE ODROSTU

 Kłącze odcinamy szpadlem lub nożem, a zdrewniałe piłą ogrodniczą. W czasie odcinania odrostu starajmy się nie uszkodzić więcej korzeni, niż jest to absolutnie konieczne.

PRZESADZANIE

Sadzonka powinna od razu trafić na nowe miejsce. Jeśli to niemożliwe, posadźmy ją w doniczce.

ZABIEGI PIELĘGNACYJNE Nie wolno dopuścić do przesuszenia nowej rośliny. Dopóki nie wykształci ona prawidłowego systemu korzeniowego, będzie bardzo wrażliwa na niedobór wody.

 

Odpowiednie gatunki

NAZWA ŁACIŃSKA

NAZWA POLSKA

TERMIN

Aesculus parviflora

Kasztanowiec drób no kwiatowy

wiosna

Amelanchierspp.

Świdośliwa

wiosna

Aroniaspp.

Aronia

wiosna

Calycanthusspp.

brak

wiosna

Clethraspp.

Orszelina

wiosna

Cornusspp.

Dereń

wiosna

Forsythiaspp.

Forsycja

wiosna

Gaultheria shallon

Golteria

wiosna

Hydrangea arborescens

Hortensja drzewiasta

wiosna

Kerria japónica

Złotlin japoński

wiosna

My ricaspp.

Woskownica

wiosna

Pachysandraspp.

Runianka

wiosna

Populasspp.

Topola

wiosna

Rosa rugosa

Róża pomarszczona

wiosna

Sambucusspp.

Bez

wiosna

Sansevieriaspp.

Sansewieria

wiosna

Syringaspp.

Lilak

wiosna

 

 

 

Ten odrost ma niedostatecznie wykształcony system korzeniowy i nie poradzi sobie jako samodzielna roślina.

Forsycję łatwo rozmnożyć z odrostów korzeniowych albo z sadzonek wierzchołkowych.

 

Witryna korzysta z plików Cookies.

Więcej na ten temat znajdziesz w Polityka Cookies