Sadzonkowanie łusek
Czy może być piękniejszy widok niż łan rosnących na wzgórzu lilii? Albo wysadzana liliami ścieżka w ogrodzie? Aby uzyskać taki efekt potrzebujemy ogromnej liczby cebulek, a to pociąga za sobą znaczne wydatki. Istnieje jednak tani sposób rozmnożenia lilii — z łusek.
Cebule lilii składają się z kilkunastu zachodzących na siebie (podobnie jak w szyszce) łusek. Każda z nich jest zdolna do wytworzenia 2-4 cebulek przybyszowych. Jeśli to wykorzystamy, tanim kosztem rozmnożymy lilie. Oczekiwany efekt uzyskamy jednak najwcześniej po 3 latach, bo dopiero wtedy cebulki będą na tyle silne, żeby wytworzyć kwiaty. Dlatego młode cebulki wysadza się zazwyczaj na rozsadniku lub na klombie wraz z innymi, nieekspansywnymi gatunkami, które kwitnąc, będą zdobić ogród. Lilie dołączą do nich po kilku latach.
Jak długo trzeba czekać? Cebulki przybyszowe lilii po wysadzeniu na rozsadniku rosną bardzo szybko. Niektóre rośliny mogą zakwitnąć już w następnym roku, ale większość wytworzy kwiaty dopiero w trzecim roku po posadzeniu. Dlatego lilie, które uzyskaliśmy przez sadzonkowanie łusek, powinny trafić na rabatę dopiero po roku lub dwóch.
Inna metoda Niektórzy ogrodnicy nie wsadzają łusek do podłoża, ale wkładają je do plastikowej torebki wypełnionej wilgotnym wermikulitem i umieszczają w wymaganych warunkach. Kiedy łuski wypuszczą korzonki i utworzą się cebulki, wsadzają je pojedynczo do doniczek i postępują tak, jak jest to opisane w punkcie 6 na stronie obok.
Ważne informacje
Termin: wiosna
Potrzebne będą: szpadel lub widły o płaskich zębach (do wykopania cebul)
Podłoże: sterylne, bez ziemi, długo trzymające wilgoć, takie jak np. torf lub torf zmieszany pół na pół z piaskiem
Głębokość sadzenia: 2/3 każdej łuski powinno się znajdować w podłożu
Temperatura: podłoże powinno mieć temperaturę 16-21°C
Wilgotność: podłoże powinno być stale lekko wilgotne Światło: rozproszone. Tackę z łuskami stawiamy w nieco zacienionym miejscu, nie na słońcu, bo łuski mogłyby wyschnąć
CZYSZCZENIE ŁUSEK
Wykopane cebulki delikatnie myjemy, aby usunąć ziemię. To pozwoli nam dokładnie je obejrzeć oraz sprawdzić, czy nie są zarażone chorobą grzybową. Zainfekowane cebulki od razu wyrzucamy, aby nie zaraziły innych.
USUWANIE STARYCH ŁUSEK
Delikatnie usuwamy zewnętrzne łuski — są najstarsze i najmniej przydatne. Kupowane cebule są czyszczone przed sprzedażą.
ODRYWANIE ŁUSEK
Delikatnie odchylamy łuskę na bok i w dół, tak aby sama odłamała się przy piętce.
DEZYNFEKCJA
Każdą łuskę zanurzamy w wodzie utlenionej lub w środku grzybobójczym. Zapobiegnie to rozwojowi chorób grzybowych. Następnie układamy je na ręczniku papierowym i czekamy, aby obeschły. U podstawy każdej łuski powinno się utworzyć zgrubienie. Zapobiegnie ono zakażeniu rany.
SADZENIE
Łuski sadzimy w odległości 2,5 cm od siebie i delikatnie ugniatamy palcami ziemię wokół nich. Tackę z posadzonymi łuskami stawiamy w miejscu, do którego dociera rozproszone światło. Temperatura powinna wynosić 16-21°C. Codziennie sprawdzamy wilgotność podłoża i jeśli jest zbyt suche, zraszamy.
PRZESADZANIE
Po kilku tygodniach łuski będą już miały korzonki i wytworzą cebulki przybyszowe. Wypuszczą też listki. Kiedy osiągną 2 cm wysokości, każdą łuskę sadzimy do odrębnej doniczki wypełnionej przepuszczalnym podłożem. Po roku rozdzielamy cebulki i sadzimy na rozsadniku.
Ewentualne problemy Rozwój choroby grzybowej. Przed pobraniem łusek lilii dokładnie oglądamy wszystkie cebule, a te, które wyglądają niezdrowo, wyrzucamy. Łuski po oderwaniu odkażamy i suszymy na papierowym ręczniku. Po posadzeniu podlewamy tylko tyle, aby podłoże było wilgotne, a nie mokre.
W każdej doniczce powinna się znajdować tylko jedna łuska. Jeśli będzie zarażona chorobą grzybową, nie przeniesie się ona na inne.