Wsparcie

Proces skaryfikacji w przyrodzie odbywa się w sposób naturalny, gdy ptak połknie nasienie i dostanie się ono do jego przewodu pokarmowego. Kwasy rozpuszczają twardą łupinę i nasienie wydalone przez ptaka jest gotowe do kiełkowania

Skaryfikacja nasienia polega na uszkodzeniu jego łupiny. Część nasion zjadanych i rozsiewanych przez ptaki wymaga naturalnej skaryfikacji. Inne tylko ją tolerują. Na przykład co roku ptaki rozsiewają tysiące nasion róży wielokwiatowej, chociaż nasiona tego kwiatu nie wymagają skaryfikacji.

Pamiętajmy, że stosowanie tej metody wobec nasion, które tego nie potrzebują, może je zniszczyć. Dlatego zawsze starannie sprawdzajmy, czy skaryfikacja jest niezbędna.

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wykonując skaryfikację, łatwo zniszczyć nasiona. Nie ma się czego bać. Musimy tylko na tyle głęboko zadrapać łupinę nasienia, aby do jego wnętrza mogła przeniknąć woda. Niżej pokazano, jak to zrobić – nacinać łupinę nasienia ostrym nożem albo obdrapać papierem ściernym. Należy przy tym uważać, żeby nie uszkodzić zarodka, który wypuści korzonki i łodygę.

ODPOWIEDNIE GATUNKI

NAZWA ŁACIŃSKA

NAZWA POLSKA

Abelmoschus spp.

Brak

Althaea rosea

Prawoślaź różowy

Baptisia spp.

Baptysja

Datura spp.

Bieluń

Canna x generalis spp

Paciorecznik ogrodowy

Ipomoea alba

Wilec biały

Ipomoea ‘Morning Glory’

Wilec ‘Morning glory’

 

Poddane skaryfikacji nasiona wilca lepiej kiełkują.

Ptaki uwielbiają wyjadać nasiona Abelmoschus i nieświadomie je rozsiewają.

 

WAŻNE INFORMACJE

Termin: wiosna

Potrzebne: ostry nóż/papier ścierny

Warto mieć pod ręką: 2 małe miseczki

 

  1. WYBÓR NASION

Wysypujemy nasiona na talerz, oglądamy je i wybieramy najładniejsze.

  1. NACINANIE

Za pomocą ostrego noża nacinamy łupinę nasienia, uważając, by nie uszkodzić zarodka, z którego wyrosną łodyga i korzonek.

  1. SORTOWANIE

Nacięte nasiona wrzucamy do drugiej miseczki. Postępujemy w ten sam sposób ze wszystkimi nasionami.

SKARYFIKACJA Z UŻYCIEM PAPIERU ŚCIERNEGO

To alternatywna metoda. Duże nasiona pocieramy pojedynczo papierem ściernym. Małe przecieramy między dwoma kawałkami drobnoziarnistego papieru ściernego.

Przetarcie papierem ściernym daje bardzo dobre rezultaty w przypadku nasion prawoślazu różowego oraz groszku pachnącego.

 

Witryna korzysta z plików Cookies.

Więcej na ten temat znajdziesz w Polityka Cookies