Rozmnażanie roślin jednoliściennych
Rośliny jednoliścienne to takie, których zarodki w nasieniu mają tylko jeden kotyledon, czyli liścień. Inną cechą odróżniającą tę grupę roślin jest ułożenie nerwów w liściach. U roślin jednoliściennych nerwy biegną równolegle wzdłuż liścia; u dwuliściennych rozgałęziają się na wszystkie strony. Do roślin jednoliściennych zaliczamy między innymi cebule, lilie, kukurydzę oraz trawy.
Takie rośliny, jak hiacynt czy lilie, o wiele łatwiej rozmnożyć z cebul przybyszowych, niż z kawałków pociętych liści. Rozsądniej więc będzie, jeżeli pozostaniemy przy metodach gwarantujących sukces. Jeśli jednak chcielibyśmy rozmnożyć jeden z gatunków wymienionych obok, posłużymy się metodą podziału liści na fragmenty. Sansewieria gwinejska (Sansevieria trifasciata) w warunkach naturalnych dość łatwo wytwarza nasiona albo odrosty. Niestety w naszym klimacie, gdzie roślina ta może być uprawiana jedynie w doniczce, odrosty rosną bardzo wolno, a nasiona sporadycznie kiełkują. Natomiast metoda polegająca na sadzonkowaniu fragmentów liści sansewierii jest niezawodna. Nie bądźmy zdziwieni faktem, że rośliny, otrzymane z części liścia sansewierii, nie są identyczne z rośliną mateczną. Charakteryzują się zwykle soczystą zieloną barwą. Jeżeli chcemy uzyskać roślinę identyczną z mateczną, otrzymamy ją tylko z odrostu z kłącza.
Fragmenty liścia wkładamy w podłoże dolnym skrajem.
ODPOWIEDNIE GATUNKI
NAZWA tACIŃSKA NAZWA POLSKA
Eucomis spp. Eukomis
Lachenalia spp. brak
Sansevieria trifasciata
Sansewieria gwinejska
Ważne informacje
Termin: obojętny, choć najlepsze są wiosna i lato
Potrzebne będą: ostry nóż, pikownik
Warto mieć pod ręką: doniczkę o średnicy 15-20 cm lub tackę, plastikową butelkę z odciętym dnem lub kawałek folii rozpiętej na ramce z drutu
Podłoże: czysty piasek oraz — po przesadzeniu — dobrze przepuszczalna mieszanka
Temperatura: minimum 24°C
Wilgotność: dość wysoka, przynajmniej 55%
światło: rozproszone
Ewentualne problemy
Liście zaczynają gnić. Chociaż sadzonki wymagają bardzo wysokiej wilgotności, nie tolerują jednak zbyt mokrego podłoża. Fragmenty liści ukorzeniamy w dobrze przepuszczalnym podłożu i pilnujemy, aby na przykryciu nie zbierały się krople wody.
Fragmenty liścia nie mogą się znaleźć zbyt głęboko w podłożu, 80% powinno wystawać ponad ziemię.
CIĘCIE
Odcinamy cały liść z rośliny matecznej, dzięki temu nie straci ona atrakcyjnego wyglądu.
PODZIAŁ LIŚCIA
Fragmenty powinny mieć około 5 cm długości. Uważamy, aby ich nie odwrócić. Wsadzone w podłoże „do góry nogami" się nie ukorzenią.
PRZYGOTOWANIE PODŁOŻA
Zbyt mokre podłoże jest przyczyną rozwoju chorób grzybowych. Dlatego najlepiej użyć wilgotnego, gruboziarnistego piasku.
SADZENIE
Fragmenty liści wsadzamy do przygotowanych rowków. Lekko ugniatamy podłoże wokół nich.
UTRZYMANIE WILGOTNOŚCI
Sadzonki muszą mieć odpowiednią wilgotność. Zapewnimy ją, przykrywając tackę folią rozpiętą na konstrukcji z drutu.
PRZESADZANIE
Po 4-5 tygodniach sadzonki powinny wypuścić pierwsze korzonki, ale dopiero po około 2 miesiącach będą one na tyle duże, żeby bezpiecznie można było je przesadzić do osobnych doniczek.