Niektóre gatunki roślin można rozmnażać dzieląc ich liście na fragmenty i sadząc je w podłożu. Stosując tę metodę, wykorzystujemy te same właściwości roślin, które pozwalają nam sadzonkować liście z naciętymi nerwami. Dlatego oba sposoby nadają się do rozmnażania roślin, które mają zdolność wypuszczenia z nerwów zarówno korzonków, jak i pędów. Niektóre gatunki ukorzeniają się szybciej z kawałków liści tkwiących pionowo w podłożu. Nie jest więc całkiem obojętne, którą z metod rozmnażania wybierzemy.
W sprzyjających warunkach rozmnażanie roślin z fragmentów liści jest niemal stuprocentowo pewnym sposobem. Niektóre rośliny, na przykład skrętnik, potrafią wytworzyć nawet kilka młodych roślinek z jednego fragmentu liścia. Nie zawsze jednak efekty będą tak oszałamiające. Grubosz srebrzysty (Crassula ovata) wypuści z kawałka liścia tylko 1-2 roślinki.
Jeśli chcemy rozmnożyć roślinę przez ukorzenienie fragmentów liści, najpierw uważnie przyjrzyjmy się roślinie matecznej. Wybierzmy dojrzały okaz, o zdrowych ładnych liściach. Nie może to być roślina bardzo młoda, gdyż młode liście często są atakowane przez choroby grzybowe. Natomiast ze starych liści trudniej wyrastają nowe rośliny.
Fragmenty liścia sadzimy niezbyt głęboko w podłożu.
ODPOWIEDNIE GATUNKI
NAZWA ŁACIŃSKA NAZWA POLSKA
Begonia bowerae Begonia kłączowa
Begonia x hiemalis Begonia zimowa
Begonia masoniana Begonia Masona
Begonia rex Begonia królewska
Crassula ovata Grubosz srebrzysty
Kalanchoe spp. Kalanchoe
Maranta leuconeura Maranta biało unerwiona
Saintpaulia spp. Fiołek afrykański
Streptocarpus spp. Skrętnik
Ważne informacje
Termin: obojętny, choć najlepsze są wiosna i lato
Potrzebne będą: ostre nożyczki, żyletka lub nóż, pikownik
Warto mieć pod ręką: pędzelek, tackę lub doniczkę o średnicy 15 cm, plastikową butelkę do przykrycia doniczki lub ramkę z drutu z rozpiętą na niej folią, ukorzeniacz, etykietki
Podłoże: sterylne, bez ziemi, odpowiednie do ukorzeniania oraz do sadzenia — bogata w próchnicę ziemia
Temperatura: minimum 24°C
Wilgotność: dość wysoka, co najmniej 55%
Światło: rozproszone
Jeśli umieścimy w podłożu zbyt dużą część liścia, może zgnić. Dlatego 80% powierzchni liścia powinno znajdować się nad ziemią.
Ewentualne problemy
Młode rośliny się nie rozwijają. Być może jest za zimno. Jeśli temperatura powietrza i podłoża jest niższa niż 24°C, ustawmy doniczkę lub tackę na macie podgrzewającej.
Liście zaczynają gnić. Jak zwykle, powodem jest choroba grzybowa. Prawdopodobnie podłoże było nieodkażone lub utrzymywaliśmy zbyt wysoką wilgotność.
USUNIĘCIE OGONKA
Liść, który przeznaczyliśmy na sadzonki, pozbawiamy ogonka.
PODZIAŁ LIŚCIA
Liść dzielimy na kilka kawałków. Cięcia muszą przebiegać prostopadle do nerwu głównego. Na każdy fragment liścia nanosimy preparat ukorzeniający (robimy to za pomocą pędzelka).
PRZYGOTOWANIE PODŁOŻA
Zwilżamy podłoże. Patyczkiem robimy równoległe rowki. Odległość między nimi powinna wynosić 5-7,5 cm.
SADZENIE
Kawałki liścia sadzonkujemy pionowo w przygotowanych rowkach, tak aby 80% ich powierzchni znajdowało się nad podłożem. Lekko ugniatamy podłoże wokół fragmentów liści.
UTRZYMYWANIE WILGOTNOŚCI
Tackę lub doniczkę z sadzonkami przykrywamy plastikową butelką albo folią rozpiętą na konstrukcji z drutu. Usuwamy przykrycie, gdy zauważymy wyłaniające się z podłoża nowe roślinki.
PRZESADZANIE
Gdy sadzonki mają po 2 pary liści, przesadzamy każdą do osobnej doniczki.