Ten sposób rozmnażania roślin przynosi zaskakujący efekt — z jednego liścia otrzymujemy nawet do kilkunastu sadzonek! W dodatku sama metoda jest nieskomplikowana i, jeśli tylko zapewnimy młodym roślinkom wystarczająco wysoką wilgotność, możemy liczyć na sukces. Pamiętajmy też, że temperatura powietrza i podłoża nie może być niższa niż 24°C, inaczej sadzonki się nie ukorzenią.
Ten sposób rozmnażania polecany jest zwłaszcza w przypadku begonii królewskiej (Begonia rex). Poszczególne egzemplarze tej rośliny — mimo że należą do jednego gatunku — różnią się ubarwieniem liści. Jeśli mamy roślinę, którą szczególnie lubimy, rozmnażanie przez sadzonki z liści z naciętymi nerwami daje nam pewność, że uzyskane egzemplarze potomne będą identyczne. Rosiczka i muchołówka amerykańska, które również można rozmnażać w ten sposób, to rośliny owadożerne. Ich liście wydzielają enzym, który pomaga trawić złapane owady. Kiedy będziemy przecinać nerwy, zapewne enzym wypłynie. Nie jest on dla nas niebezpieczny, ale jeśli mamy wrażliwą skórę, lepiej włożyć gumowe rękawiczki.
Ewentualne problemy
Liście zaczynają gnić. Dość trudno utrzymać wysoką wilgotność i nie dopuścić do rozwoju chorób grzybowych. Jeśli wilgotność jest niższa niż 55%, przykrywamy sadzonki plastikową butelką lub folią, ale stale sprawdzamy, czy nie rozwija się grzyb i kilka razy dziennie wietrzymy sadzonki.
Młode rośliny się nie rozwijają. Podłoże powinno być stale wilgotne, ale nie mokre, a temperatura zarówno podłoża, jak i powietrza musi wynosić 24-29°C. Jeśli jest niższa, stawiamy doniczkę na macie podgrzewającej.
ODPOWIEDNIE GATUNKI
NAZWA ŁACIŃSKA
NAZWA POLSKA
Ważne informacje
Termin: obojętny, choć najlepsze są wiosna i lato
Potrzebne będą: ostre nożyczki, brzytwa lub nóż o długim trzonku, pikownik
Warto mieć pod ręką: pędzelek, doniczkę o średnicy 15-20 cm, szpilki do włosów, plastikową butelkę do przykrycia doniczki lub ramkę z drutu z rozpiętą na niej folią, ukorzeniacz, etykietki
Podłoże: sterylne, bez ziemi, odpowiednie do ukorzeniania oraz bogata w próchnicę ziemia
Temperatura: minimum 24°C
Wilgotność: dość wysoka, co najmniej 55%
Światło: rozproszone
Jeśli całkowicie przetniemy nerwy, to koniec liścia obumrze, zanim pojawią się nowe roślinki.
CIĘCIE
Wybieramy duży, w pełni rozwinięty liść i odcinamy go od rośliny matecznej.
SKRÓCENIE OGONKA
Przycinamy ogonek tuż pod liściem.
NACIĘCIE NERWÓW
Liść kładziemy spodem do góry i nacinamy (ale nie przecinamy) główne nerwy. Odległość między nacięciami powinna wynosić około 2 cm. Następnie pędzelkiem rozprowadzamy cienką warstwę ukorzeniacza na spodniej stronie liścia.
SADZONKOWANIE
Liść kładziemy spodnią stroną na wilgotnym podłożu, tak by ponacinane miejsca dotykały ziemi. Przypinamy liść do podłoża szpilkami do włosów.
UTRZYMYWANIE WILGOTNOŚCI
Doniczkę nakrywamy plastikową butelką z odciętym dnem. Zapewni to sadzonkom odpowiednią wilgotność.
PRZESADZANIE
Gdy młode roślinki wypuszczą drugą parę liści, możemy je przesadzić, każdą do osobnej doniczki. Jeśli trudno jest rozdzielić sadzonki, potnijmy liść na kawałki.
Ta metoda gwarantuje sukces w rozmnażaniu begonii.