Wsparcie

Niektóre gatunki można rozmnażać, sadząc w podłożu ich liście wraz z ogonkami. Wyrasta wtedy nowa roślina. Jak widać na zamieszczonym wykazie, zdolność tę wykazują tylko gatunki pochodzące ze strefy zwrotnikowej i podzwrotnikowej, mające mięsiste liście.

Ukorzenianie sadzonek liściowych pobranych wraz z ogonkiem, to jedna z najprostszych i najbardziej niezawodnych metod rozmnażania roślin doniczkowych, na przykład fiołka afrykańskiego. Wystarczy tylko zapewnić sadzonkom odpowiednie warunki, żeby wypuściły korzenie i pędy.

Przede wszystkim potrzebny nam będzie ostry nóż. Ogonek liścia powinien być obcięty ukośnie, a tępy nóż może uszkodzić tkanki, przez co liść nie mógłby pobierać składników pokarmowych ani wody z podłoża. Można użyć żyletki, skalpela albo zwykłego noża, byle był ostry.

ogonek

ukośne cięcie

liść

zagłębiamy ogonek w podłożu

ogonek

Ewentualne problemy

Listki zaczynają gnić. Tak jak wszystkie sadzonki, tak i listki z ogonkami są bardzo podatne na najróżniejsze choroby grzybowe. Unikniemy ich, podlewając sadzonki, tak aby podłoże było wilgotne, ale nie mokre. Jeśli przykrywamy rośliny, to pamiętajmy by zapewnić cyrkulację pod folią czy butelką. Nie wolno dopuścić, aby para zbierała się na ściankach przykrycia. Krople wody spadając na listki, przyczyniają się do rozwoju grzybów.

ODPOWIEDNIE GATUNKI

 NAZWA ŁACIŃSKA NAZWA POLSKA

Crassula arborescens Grubosz drzewiasty

Episcia spp. Episcja

Hoya spp. Hoja

Peperomia spp. Peperomia

 Saintpaulia spp. Fiołek afrykański (sępolia)

Sedum spp. Rozchodnik

Ważne informacje

 

Termin: obojętny

Potrzebne będą: ostre nożyczki, żyletka albo nóż, pikownik

Warto mieć pod ręką: doniczkę wysokości 10 cm, butelkę do nakrycia doniczki, doniczkę wysokości 6 cm, etykietki do oznaczenia roślin

Podłoże: do ukorzeniania —1 część perlitu i 1 część wermikulitu; do przesadzenia — przepuszczalna mieszanka 

Temperatura: minimum 24°C Wilgotność: wysoka, około 50% Światło: rozproszone

To podłoże jest tak mokre, że listek na pewno zgnije.

 

 

POBIERANIE SADZONEK

Ostrymi nożyczkami odcinamy młody, duży liść wraz z ogonkiem.

PRZYCINANIE

 Odcinamy wierzchołek liścia. Skracamy także ogonek, tak by miał długość około 1 cm i przycinamy go ukośnie, pod kątem 45°. Dzięki temu ogonek będzie stykał się z podłożem na większej powierzchni.

SADZENIE

Za pomocą pikownika robimy otwór w podłożu i wkładamy ogonek listka. Delikatnie ugniatamy podłoże dokoła.

PIELĘGNACJA

Doniczkę z listkiem stawiamy w ciepłym miejscu, w rozproszonym świetle. Aby zapewnić sadzonce większą wilgotność, przykrywamy doniczkę plastikową butelką z obciętym dnem. Kilka razy dziennie podnosimy butelkę, aby zapewnić cyrkulację powietrza.

ROZDZIELANIE SADZONEK

Po około 4 miesiącach, roślinki, które wyrosły z listka, są na tyle duże, że możemy je rozdzielić. Robimy to delikatnie, chwytając za najniższe listki.

PRZESADZANIE

Sadzonki są na tyle duże, że dadzą sobie radę samodzielnie. Sadzimy je do oddzielnych doniczek. Resztę wyrzucamy

Witryna korzysta z plików Cookies.

Więcej na ten temat znajdziesz w Polityka Cookies