Wsparcie

Na początku metoda ta może się wydawać trudna. Nic bardziej mylnego. Kożuchowanie udaje się w większości wypadków. To szczepienie należy wykonywać wiosną, gdy roślina zacznie wychodzić ze stanu spoczynku i oddzielenie kory nie stanowi problemu. Pamiętajmy, że zraz po przycięciu wsuwamy za korę podkładki. Potem owijamy szczep taśmą ogrodniczą.

Jeśli zdecydowaliśmy się zastosować kożuchówkę, bardzo ważne jest, abyśmy wykonali zabieg w odpowiednim terminie. Na przełomie lutego i marca, kiedy drzewo znajduje się jeszcze w stanie spoczynku, ścinamy pędy z ubiegłorocznych przyrostów. Powinny mieć długość około 20 cm. Do czasu szczepienia trzymamy je w chłodnym miejscu (około 2°C), zawinięte w wilgotny ręcznik papierowy lub w mech. Ścinając zrazy wybieramy tylko proste pędy — w przyszłości będą one stanowiły pień nowego drzewa. Powinny też mieć co najmniej 3 duże pąki — najlepiej, aby pierwszy położony był 5 cm od dołu pędu. Zraz musi mieć średnicę taką samą albo niewiele większą niż podkładka, najlepiej około 2,5 cm. Kożuchowanie wykonujemy, gdy drzewo obudzi się już z zimowego spoczynku, ale zanim jeszcze otworzą się pąki. Ważne, aby przystąpić do szczepienia, gdy kora łatwo odchodzi od drewna. Najlepiej sprawdzić to na gałęzi drzewa lub krzewu tego samego gatunku. Kiedy zrobimy nacięcie na korze, może wyciec nieco żywicy. Szczep się nie przyjmuje, gdy jest jej zbyt dużo. Dlatego w większości przypadków szczepienie udaje się, kiedy drzewo jest jeszcze w stanie spoczynku. Aby uniknąć kłopotów, dzielimy zabiegi wykonywane podczas kożuchowania na dwa etapy. Najpierw robimy nacięcie 2,5 cm powyżej miejsca, w którym chcemy zaszczepić zraz. Po kilku dniach robimy poniżej nowe nacięcia. Teraz żywica nie powinna już kapać.

Ewentualne problemy

Zraz zaczyna obumierać. Zapewne wysechł, zanim uformował się szczep. Dlatego trzeba go tak owinąć, jak to pokazano na rysunku na sąsiedniej stronie.

Zarówno zraz, jak i podkładka obumarły. Możemy zapobiec ich wyschnięciu owijając zraz kawałkiem folii aluminiowej oraz wypuszczając powietrze z plastikowej torebki, którą okręcamy folię.

 

 

ODPOWIEDNIE GATUNKI

Metodę tę można stosować do szczepienia wszystkich drzew, ale najczęściej wykorzystuje się ją do szczepienia orzechów.

NAZWA ŁACIŃSKA

  1. Carya illinoinensis
  2. Carya ovata
  3. Castanea mollissima
  4. Cydonia oblonga
  5. Junglans cinerea
  6. Junglans nigra
  7. Junglans regia

NAZWA POLSKA

  1. Orzesznik pekan
  2. Orzesznik pięciolistkowy
  3. Kasztan chiński
  4. Pigwa pospolita
  5. Orzech
  6. Orzech czarny
  7. Orzech włoski

Ważne informacje

Termin: zrazy przygotujemy w końcu zimy, wczesną wiosną wykonujemy szczepienie; najlepiej wybrać do tego chłodny, pochmurny dzień

Potrzebne będą: sekator, szczepak lub ostry nóż

Warto mieć pod ręką: alkohol do dezynfekcji ostrza noża, taśmę ogrodniczą, etykietki, folię aluminiową, gumową opaskę, maść ogrodniczą, plastikową torebkę, sznurek

 

KOŻUCHOWANIE

CIĘCIE PODKŁADKI

Ucinamy wierzchołek podkładki. odległości 5-7,5 cm od cięcia okręcamy podkładkę gumką.

NACINANIE KORY

Na powierzchni cięcia podkładki robimy krzyżyk, po czym prostopadle do jego ramion nacinamy korę. Nacięcia powinny być równoległe do siebie i mieć długość około 5-7,5 cm.

ODCHYLANIE KORY

 Paski kory odchylamy tak, aby ukazało się białe drewno pod nią. Kiedy odchylimy już wszystkie, nasuwamy na ich końce gumkę, aby je przytrzymywała. W ten sposób drewno nie wyschnie.

PRZYGOTOWANIE ZRAZU

 Około 5 cm od końca zrazu usuwamy niego 4 paski kory, pozostawiając między -imi wąskie paseczki. Końcówka zrazu powinna mieć teraz kwadratowy przekrój.

PRZYGOTOWANIE PODKŁADKI

 Odchylamy paski kory z podkładki i obcinamy obnażony pęd. Cięcie powinno być prostopadłe do pędu.

SZCZEPIENIE

 Przykładamy zraz do podkładki. Dopasowujemy go jak najdokładniej i przykrywamy pozbawiony kory koniec paskami kory z podkładki. Nasuwamy na nie gumkę, którą przedtem założyliśmy na podkładkę. Podczas wszystkich czynności starajmy się nie dotykać obnażonego drewna.

MOCOWANIE

Miejsce szczepienia okręcamy taśmą ogrodniczą. Powinna przylegać szczelnie, aby zatrzymać w środku wilgoć. Następnie owijamy to miejsce folią aluminiową (błyszczącą stroną na zewnątrz). Zapobiegnie ona przegrzaniu szczepu. Miejsce szczepienia od góry smarujemy maścią ogrodniczą.

ZABEZPIECZENIE

Na owinięty folią aluminiową zraz zakładamy torebkę foliową. Zanim ją zawiążemy, usuwamy z niej powietrze.

USUWANIE PĄKÓW

 W miarę jak podkładka będzie rosnąć, zaczną pojawiać się na niej pąki. Usuwamy je, pozostawiając tylko kilka, skracając wierzchołki rozwijających się z nich pędów. Po 2 lub 3 latach obcinamy wszystkie gałęzie na podkładce i pozwalamy rosnąć zrazowi.

ZDJĘCIE PRZYKRYCIA

Kiedy zraz się przyjmie, zdejmujemy obie folie i usuwamy taśmę, którą obwiązaliśmy szczepienie, aby nie ściskały pędu. Ponownie zabezpieczamy miejsce szczepienia, zakładając nową taśmę ogrodniczą oraz folię aluminiową i torebkę foliową. Przez pierwszy rok systematycznie sprawdzamy, czy drewno nie jest zbyt ściśnięte. Wiosną następnego roku zdejmujemy wszystkie przykrycia.

Witryna korzysta z plików Cookies.

Więcej na ten temat znajdziesz w Polityka Cookies