Wsparcie

Nawet jeśli dotąd nie wiedzieliśmy, że możemy zaszczepić jednego kaktusa na drugim, to w każdej chwili może się okazać, że zamarzy nam się specjalna kolekcja tych roślin, pełna egzotycznych i kolorowo kwitnących odmian. Rzecz jasna można je kupić, ale sporo zaoszczędzimy, opanowując sztukę ich szczepienia na odpowiednich podkładkach.

Przede wszystkim musimy starannie dobrać podkładkę. Wybór uzależniony jest od rozmiaru zrazu, który chcemy zaszczepić. Sprawdźmy też, czy nasza podkładka wypuszcza dużo odrostów. Po pewnym czasie może się okazać, że będzie ich tyle, iż zagłuszą całą roślinę. Szczepić możemy tylko sukulenty dwuliścienne. Jednoliścienne, takie jak aloes (pochodzący z rodziny Asphodelaceae), czy agawy (Agavaceae) mają inną budowę wewnętrzną, co uniemożliwia przeprowadzenie szczepienia. Są też inne wytyczne — otóż im bliższe gatunkowo są dwie rośliny, tym większe mamy szanse na sukces. Pamiętajmy też, że obie rośliny powinny znajdować się w fazie wzrostu i być podobnej wielkości.

Jeśli chodzi o wybór odpowiedniej podkładki, to najlepiej poradzić się doświadczonego hodowcy. Zazwyczaj dla sukulentów pochodzących z chłodniejszych obszarów, wybiera się na podkładki odmiany Echinocereus triglochidiatus, Echinopsis pachanoi i Opuntia spp., zaś dla tych rosnących w klimacie gorącym, wybieramy na podkladkę Harrisia jusbertii. Dla kaktusów doniczkowych doskonałą podkładką jest też Myrtillocactus geometrizans.

ODPOWIEDNIE GATUNKI

 NAZWA ŁACIŃSKA

  1. Cephalocereus spp.
  2. Echinocactus spp.
  3. Echinocereus spp.
  4. Echinopsis spp.
  5. Epithelantha spp.
  6. Escobaria spp.
  7. Harrisia spp.
  8. Hylocereus spp.
  9. Mammillaria spp.
  10. Opuntia spp.
  11. Setenicereus spp.
  12. Turbinicarpus spp.

NAZWA POLSKA

  1. Cefalocereus
  2. Echinokaktus
  3. Echinocereus
  4. Echinopsis
  5. brak
  6. brak
  7. brak
  8. Hylocereus
  9. Mamilaria
  10. Opuncja
  11. Brak
  12. brak

Ważne informacje

Termin: wiosna lub początek lata

Potrzebne będą: ostry nóż, żyletka lub nóż do tektury

Warto mieć pod ręką: czysta doniczka o średnicy 7,5-10 cm, alkohol do sterylizacji ostrza noża, taśma ogrodnicza, podłoże do kaktusów, wermikulit, grube rękawice lub szczypce

Wilgotność: mała

Ewentualne problemy

 Szczep przyjmuje się, ale potem obumiera. Bardzo łatwo naruszyć delikatne połączenie zrazu z podkładką. Jeśli nie jest to absolutnie konieczne, nie przestawiamy doniczki w inne miejsce.

Szczep zaczyna gnić. Na ogół powodem jest nadmierna wilgotność. W pobliżu doniczki z zaszczepionym kaktusem ustawiamy wentylator.

W trakcie przesuwania doniczki świeżo zaszczepiony kaktus może odpaść.

 

 

SZCZEPIENIE SUKULENTÓW

CIĘCIE PODKŁADKI

Robimy to bardzo ostrym nożem, brzytwą nożem do cięcia tektury. Uciętego czubka nie wyrzucamy, lecz sadzimy do doniczki, wypełnionej ziemią do kaktusów. Na wierzch możemy nasypać wermikulitu. Ucięty kawałek puści korzenie i będziemy mieli ,więcej podkładek do przyszłych szczepień.

OGLĘDZINY

Przyglądamy się przeciętemu pędowi. Warstwa miazgi to ten wewnętrzny krąg. Właśnie on musi się stykać z miazgą zrazu.

PRZYGOTOWANIE PODKŁADKI

Brzegi podkładki obcinamy pod kątem, jak na rysunku. Starajmy się nie naruszyć miazgi.

CIĘCIE ZRAZU

Pobieramy fragment rośliny, którą chcemy zaszczepić. Ścinamy ją tak, aby średnica miazgi odpowiadała średnicy miazgi podkładki. Staramy się ciąć równo i bez nacisku na nóż, co mogłoby uszkodzić delikatną miazgę. Nie dotykamy miejsca cięcia palcami, aby nie zainfekować rany.

SZCZEPIENIE

Układamy zraz na podkładce i delikatnie obracamy go w lewo i w prawo. Usunie to spod niego pęcherzyki powietrza.

MOCOWANIE

Obie części kaktusa mocujemy, jak pokazano na rysunku. Możemy to zrobić na przykład za pomocą gumek. Doniczkę z kaktusem ustawiamy w dobrze oświetlonym, ale nie nasłonecznionym, niezbyt ciepłym i nie wilgotnym miejscu. Po 2-3 tygodniach szczep powinien się uformować. Przecinamy gumki, ale nie ruszamy rośliny ani nie podnosimy doniczki. Zostawiamy ją w tym miejscu jeszcze przez kilka tygodni.

 

 

Witryna korzysta z plików Cookies.

Więcej na ten temat znajdziesz w Polityka Cookies