Młode, dopiero co posadzone rośliny przesadza się łatwo, bez większego ryzyka, ponieważ jeszcze nie zdążyły się dobrze zakorzenić w nowym otoczeniu. Z zadomowionymi roślinami jest gorzej, ponieważ łatwo uszkodzić ich system korzeniowy. Przed wykopaniem rośliny, kilka miesięcy wcześniej, należy okroić szpadlem bryłę korzeniową, tak głęboko jak tylko się da. Dzięki temu w bryle pojawią się nowe korzenie, przez co przy przesadzaniu, które najlepiej wykonywać wiosną, roślina nie przeżyje szoku i szansa na jej przeżycie znacznie wzrośnie. Po przesadzeniu koniecznie skracamy pędy, nawet o połowę. Należy również obficie podlać i w razie potrzeby podeprzeć roślinę.
Jeśli chodzi o byliny oprócz wiosny można przesadzać je również w sierpniu czy we wrześniu.
Przesadzanie dużych drzew.
1) Duże drzewa przesadzamy, kiedy nie mają liści.
2) Usuwamy ściółkę i wierzchnią warstwę gleby spod naszego drzewa.
3) Dookoła drzewa, w odległości kilkudziesięciu centymetrów od pnia podcinamy korzenie i podważamy szpadlem bryłę korzeniową.
4) Najgrubsze korzenie odcinamy np. siekierą.
5) Wyciągamy nasze drzewo, należy jednak uważać, by jego bryła korzeniowa nie uległa rozpadowi.
6) Bryłę owijamy workiem jutowym, dzięki czemu przy transporcie bryła nam się nie rozbije i dłużej zachowa wilgoć.
7) Wsadzamy na nowym miejscu, w dole, by przykryć korzenie. Jeśli roślina jest niestabilna, należy ją przymocować do podpory.
8) Zasypujemy ziemią, ubijamy i podlewamy.
Przesadzanie krzewów.
1) Krzew obwiązujemy sznurkiem, by nie połamać pędów.
2) Usuwamy ściółkę i wierzchnią warstwę ziemi spod rośliny.
3) Dookoła podcinamy korzenie szpadlem i podważamy bryłę korzeniową.
4) Uzyskaną bryłę owijamy workiem jutowym, by się nie rozpadła i utrzymywała wilgoć.
5) Przesadzamy krzew w nowe miejsce, w dole na głębokości, by przykryć korzenie. Zasypujemy ziemią, ubijamy i podlewamy.
Przesadzanie bylin.
1) Wiosną, w sierpniu lub we wrześniu wykopujemy rozrośnięte kępy.
2) Selekcjonujemy wyrzucając stare lub chore.
3) Sadzonkom przycinamy najstarsze fragmenty kłączy i skracamy korzenie o połowę.
4) W przypadku np. irysów należy również skrócić liście do połowy.
5) Przesadzamy byliny w nowe miejsce, w dole na głębokości, by przykryć korzenie. Zasypujemy ziemią, ubijamy i podlewamy.
Przesadzanie roślin w donicach.
1) Jeśli nasza roślina doniczkowa bardzo się rozrośnie, należy ją przesadzić do większego pojemnika. Wyciągamy ją i usuwamy stare podłoże.
2) Nożem odcinamy zbitą warstwę korzeni.
3) Nowa donica powinna być większa o 2 numery. Powinna być na tyle duża, by po umieszczeniu naszej bryły zostało miejsce na nową glebę.
4) Roślinę po przesadzeniu należy podlać.
Ściółkowanie podłoża.
Co to jest ściółkowanie? Ściółkowanie to zabezpieczanie gleby przed chwastami poprzez substancje organiczne, np. korę, torf, skoszona trawa, trociny lub piasek, żwir, keramzyt, geowłókninę czy czarną folię. Poza ochroną przed chwastami ściółkowanie ogranicza parowanie wody i utratę cennych związków organicznych z gleby.
Glebę, którą zamierzamy ściółkować należy wcześniej odchwaścić, spulchnić i podlać. Warstwa „ściółki” powinna mieć ok. 5cm, ponieważ cieńsza naraża glebę na np. szybkie przeschnięcie, a zbyt gruba może spowodować gnicie roślin. Warto również łączyć sposoby ściółkowania, poprzez wyłożenie geowłókniną oraz przysypanie cienką warstwą kory/torfu. W przypadku stosowania czarnej folii należy pamiętać, że blokuje ona dostęp powietrza i wody.
Jeśli rośliny są kwaśnolubne jak np. wrzosy, różaneczniki czy hortensje warto zastosować przekompostowaną korę, trociny lub torf wysoki.
Witryna korzysta z plików Cookies.
Więcej na ten temat znajdziesz w Polityka Cookies