Wsparcie

Woda ma podstawowe znaczenie dla życia i dla roślin. Przede wszystkim latem w dłuższych okresach suszy nawadnianie ogrodu jest niezbędne, kosztowne i zajmuje dużo czasu. Dlatego dobrze jest wykorzystać w swoim ogrodzie niektóre pomysłowe rozwiązania. 

Najbardziej naturalną formą nawadniania ogrodu jest deszcz. Dlatego warto gromadzić tę wartościową wodę i ją wykorzystywać. Zależnie od wielkości ogrodu potrzebna będzie odpowiedniej wielkości beczka albo nawet cysterna. Ponieważ cysterny najczęściej nie wyglądają zbyt atrakcyjnie, a ponadto zajmują dużo miejsca, praktycznym rozwiązaniem jest ukrycie ich pod ziemią. Na zewnątrz widoczna pozostaje jedynie pokrywa szybu, służącego do czyszczenia i serwisowania cysterny. 

Wielkość cysterny obliczamy na podstawie:

- powierzchni dachu

-wielkości ogrodu

-przeciętnych opadów deszczu, typowych dla danego regionu 

-dodatkowego wykorzystania deszczówki, np. do spłukiwania toalety. 

 

Woda z cysterny jest wydobywana za pomocą pompy. Do ogrodów o małej powierzchni i do podlewania roślin w pojemnikach wystarczy pompa mechaniczna. Jeżeli chcemy podłączyć do cysterny wąż ogrodowy lub automatyczne urządzenie nawadniające, konieczna będzie pompa elektryczna o odpowiedniej mocy. Pompa wodna powinna mieć zabezpieczenie przed pracą na sucho. Gdy w zbiorniku jest za mało wody, pompa wyłącz się automatycznie. W wypadku gdy cały ogród ma być nawadniany za pomocą jednego systemu, należy zainstalować również ręczny, lub automatyczny system doprowadzania wody do cysterny, co umożliwi napełnienie zbiornika wodą z kranu. 

Dodatkowo, na wypadek zbyt obfitych dreszczów, konieczny jest odpływ nadmiaru wody. Należy dowiedzie się w swoim urzędzie gminnym, czy możliwe jest bezpłatne odprowadzanie tej wody do kanału deszczowego. Należy również sprawdzić, czy grunt naszego ogrodu nadaje się do przyjęcia nadmiaru wody. Jeżeli wody gruntowe znajdują się okresowo na zbyt wysokim poziomie, niemożliwe może okazać się wsiąkanie wody w glebę. 

Jeżeli chcemy w swoim ogrodzie wywiercić własną studnię, powinniśmy sprawdzić, jaka jest jakość wody; w niektórych regionach jakość wód gruntowych jest zła i nie nadaje się do podlewania ogrodu. Ponadto na dokonanie odwiertu może być wymagane zezwolenie. 

Istnieje wiele sposobów nawadniania ogrodu. Zwykle na fasadzie domu instaluje się kran, do którego podłącza się szlauch lub nabiera z niego wodę do konewki. Ponieważ używanie bardzo długiego węża jest kłopotliwe i niepraktyczne, zaleca się zainstalowanie kolejnych ujęć wody w innych, łatwo dostępnych miejscach ogrodu. Należy zwracać uwagę, żeby instalacja wodna była wykonana z mrozoodpornych materiałów i żeby możliwe było opróżnienie jej przed zimą 

Urządzenie nawadniające zainstalowane na stałe, podlewające cały ogród, jest komfortowym rozwiązaniem. W zależności od rodzaju roślin wybieramy odpowiedni typ urządzenia. Stałe zraszacze obrotowe lub wahadłowe nadają się na duże powierzchnie z mieszaną roślinnością. Można je umieścić w taki sposób, żeby polewały tylko obsadzone roślinami powierzchnie. Tarasy oraz ogródki sąsiadów powinny pozostać nietknięte. Zraszacze wynurzalne znajdują się poniżej powierzchni gruntu i unoszą się dopiero pod wpływem ciśnienia wody. Używa się ich gównie do podlewania trawników i terenów obsadzonych bylinami. 

Systemy kropelkowe mogą być stosowane na bardzo małych powierzchniach, nadają Siudo podlewania roślin znajdujących się w pojemnikach. Ten sposób nawadniania doskonale sprawdza się przy podlewaniu roślin, których kwiaty lub owoce są wrażliwe na wodę. 

Za pomocą urządzenia sterującego i systemu czujników możliwa jest pełna automatyzacja nawadniania.  Jeden z czujników wskazuje, w którym momencie ziemia jest zbyt sucha. Włącznik czasowy pozwala ustawić urządzenie na odpowiednią godzinę. Późne godziny wieczorne lub wczesne godziny poranne są najlepszą porą na podlewanie, ponieważ wtedy nie grozi roślinom poparzenie promieniami słonecznymi przenikającymi przez krople wody; ponadto podlewanie nie przeszkadza w użytkowaniu ogrodu. 

 

Po lewej: Rysunek pokazuje przekrojowo, w jaki sposób można podłączyć cysternę do rynny, wykorzystując deszczówkę. Pompa wymaga instalacji elektrycznej. 

Całkiem u góry Zraszacze wahadłowe sięgają całej powierzchni trawnika, a po zakończeniu podlewania znikają pod ziemią. 

 

U góry: Pompa ręczna jest nie tylko dekoracyjnym elementem w stylu retro, lecz może również być bardzo praktyczna w małych ogrodach lub na dziedzińcach. 

 

Witryna korzysta z plików Cookies.

Więcej na ten temat znajdziesz w Polityka Cookies